Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов проти України» або про дотримання права на свободу та особисту недоторканність Імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов п...

Імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов проти України» або про дотримання права на свободу та особисту недоторканність

Отключить рекламу
 - d210745ddd9a4f1ddd15dd652a6b5cc4.jpeg
У значній частині рішень Європейського суду з прав людини, постановлених у справах проти України, констатовано порушення, зумовлені проблематикою застосування запобіжних заходів. Ключова проблема, що існує на сьогодні, – це необґрунтованість і недостатня мотивованість судових рішень про продовження дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Тож усередині національної правової системи необхідно проаналізувати цю ситуацію і діяти спільно та в єдиному контексті, щоб досягти позитивних результатів. При цьому слід розуміти, що обмеження права на свободу як одного з основоположних прав людини, закріпленого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, може мати місце лише у виключних випадках та застосовуватися із суворим дотриманням норм законодавства.

На цьому акцентував Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час круглого столу з обговорення шляхів імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов проти України» та дотримання вимог ст. 5 Конвенції, організованого ВС спільно з Міністерством юстиції України, Програмою підтримки ОБСЄ для України в межах проєкту «Підтримка Верховного Суду та вищих судів у реалізації судової реформи та забезпеченні доступу до правосуддя в умовах війни», Управлінням програм співробітництва Ради Європи в межах проєкту «Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України – Фаза ІІ».

За словами Станіслава Кравченка, на початку дії КПК України 2012 року тримання під вартою становило трохи більше третини від усіх клопотань про застосування запобіжних заходів. На сьогодні питома вага цього запобіжного заходу перевищує дві третини від загальної кількості. Зрештою, попри те, що поточний стан із застосуванням запобіжних заходів не є ідеальним, він значно кращий від того стану, який був до прийняття та імплементації КПК України.

Крім того, Голова ВС відзначив, що в умовах відсутності дієвого механізму забезпечення єдності судової практики щодо вирішення питань, які не підлягають касаційному перегляду, зокрема ухвал про застосування запобіжних заходів, роль апеляційних судів є надзвичайно великою, адже саме на них покладається завдання щодо формування усталених підходів до розгляду відповідних клопотань. Утім, реалізація цієї мети ускладнюється за рахунок обсягу навантаження та нестачі суддівських кадрів.

Водночас, підсумував Станіслав Кравченко, суди наділені необхідним інструментарієм – норми КПК України значною мірою побудовані на цитатах з рішень Європейського суду з прав людини, і їх неухильне дотримання та виконання вимог ст. 5 Конвенції сприятимуть ухваленню належним чином мотивованих і обґрунтованих судових рішень.

Як акцентував модератор круглого столу – перший заступник керівника Апарату – керівник департаменту аналітичної та правової роботи ВС Расім Бабанли, вжиття заходів загального характеру на виконання рішень ЄСПЛ полягає не обов’язково у фундаментальних змінах, як-от зміна законодавства. Підвищення обізнаності та освіченості щодо причин, з яких ЄСПЛ констатує порушення Україною конвенційних норм, також сприятиме подоланню таких проблем.

Суддя Європейського суду з прав людини від України Микола Гнатовський зауважив, що питання, пов’язані з порушеннями ст. 5 Конвенції насамперед у контексті тримання під вартою, на жаль, є типовими й повторюваними у справах щодо України. Є шість базових сценаріїв, у яких ЄСПЛ констатує порушення Україною гарантованого Конвенцією права на свободу та особисту недоторканність через неправомірне позбавлення свободи.

До цих сценаріїв належать ситуації щодо: позбавлення свободи не на підставі судового рішення; ухвалення рішення про тримання під вартою без зазначення строку такого тримання (обидві ситуації висвітлені у справі «Харченко проти України»); відсутності будь-яких підстав, наведених судом у рішенні про надання дозволу на тримання під вартою («Ігнатов проти України»); затримки зі звільненням особи з-під варти («Руслан Яковенко проти України»); затримки зі складанням протоколу про затримання («Грубник проти України»); відсутності правових підстав для арешту без попереднього рішення суду («Строган проти України», «Грубник проти України», «Ритіков проти України»).

Крім цих типізованих сценаріїв, є ще ситуації, коли відсутні достатні та відповідні підстави для тримання особи під вартою («Корбан проти України»). ЄСПЛ вказав, що основними недоліками в таких рішеннях українських судів є ненадання будь-яких підстав для обґрунтування ризику того, що заявник може переховуватися і перешкоджати розслідуванню, та обмеження аргументації простим цитуванням положень кримінального процесуального законодавства. Також типовим сценарієм є надмірна тривалість досудового тримання під вартою. Провідним у цьому контексті лишається рішення ЄСПЛ у справі «Харченко проти України». Ще один сценарій, який належить до категорії типових у практиці ЄСПЛ, стосується недоліків провадження щодо перегляду законності тримання під вартою. На переконання Миколи Гнатовського, окреслені проблеми давно зрозумілі, але є очевидним те, що потрібно шукати шляхи, щоб їх мінімізувати.

Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко нагадала, що рішення ЄСПЛ для України є обов’язковими до виконання. Держава має виправити недоліки, на які вказав Суд, зокрема шляхом вжиття заходів загального й індивідуального характеру. Дуже часто виправлення проблеми полягає у врахуванні висновків ЄСПЛ в роботі державних органів.

Маргарита Сокоренко повідомила, що з 1 січня по 31 березня 2025 року ЄСПЛ ухвалив 47 рішень у справах щодо України, з яких 17 рішень стосуються констатації порушень ст. 5 Конвенції. За словами спікерки, потенційно значної кількості порушень можна було б уникнути за умови повного врахування висновків та дотримання всіх основоположних стандартів ЄСПЛ.

Одним із таких стандартів передусім є обґрунтованість підозри, яка є підставою для арешту. Така підозра, за позицією ЄСПЛ, передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об’єктивного спостерігача, що підозрювана особа могла вчинити відповідний злочин. Крім того, важливим елементом є те, щоб підозра залишалася доведеною протягом усього строку тримання під вартою. Також, як пояснила Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, при розгляді скарг ЄСПЛ звертає увагу на те, чи у відповідних судових ухвалах наявні достатні факти й докази для обґрунтування тримання особи під вартою.

Так, у рішенні у справі «Ігнатов проти України» щодо п. 3 ст. 5 Конвенції ЄСПЛ вкотре наголосив, що доводи за або проти звільнення особи з-під варти не можуть бути абстрактними або базуватися просто на суворості покарання, яке потенційно може бути застосоване. До того ж продовження строку тримання під вартою, відповідно, потребує і більшої кількості доводів.

Водночас Маргарита Сокоренко зауважила, що не кожне звернення до ЄСПЛ щодо України завершується констатацією порушення державою конвенційних норм. Зокрема, минулого року ЄСПЛ постановив два рішення про відсутність порушення ст. 5 Конвенції у двох групах справ «Година і Ковальчук проти України» і «Сириця та інші проти України» стосовно скарг на необґрунтоване тримання під вартою протягом тривалого часу.

Суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів окреслила аспекти такого запобіжного заходу, як домашній арешт, у світлі ст. 5 Конвенції. Як пояснила суддя, п. 1 ст. 5 Конвенції, проголошуючи право на свободу, передбачає саме фізичну свободу особи і вимагає того, щоб ніхто не був позбавлений такої свободи свавільно. Тому для цілей Конвенції запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою та цілодобового домашнього арешту є рівнозначними заходами за ступенем обмеження особистої свободи.

Наприклад, відповідно до обставин справи «Корбан проти України» суди застосували цілодобовий домашній арешт як запобіжний захід, альтернативний триманню під вартою. Однак це не відповідає позиції ЄСПЛ, адже особа в такій ситуації все ж позбавлена свободи незалежно від того, де саме перебуває. Тож вимоги до мотивування судових рішень про застосування цілодобового домашнього арешту мають бути ідентичними до підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Жодного обґрунтування судами не було надано, тому ЄСПЛ встановив порушення ст. 5 Конвенції.

Натомість у справі «Медведчук проти України» ЄСПЛ не встановив порушення ст. 5 Конвенції. У цій справі Суд підтвердив, що рішення національних судів про обрання цілодобового домашнього арешту як запобіжного заходу в цій ситуації не було свавільним чи необґрунтованим, оскільки особа підозрювалася в державній зраді та мала зв’язки із сусідніми державами, які були об’єктивними підставами для мотивування ризиків можливої втечі.

Підбиваючи підсумки обговорення, голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександр Марчук зазначив, що питання щодо імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов проти України» та дотримання вимог ст. 5 Конвенції важливі не лише в контексті євроінтеграційних прагнень України. Це питання, які стосуються фундаментальних гарантій дотримання основних прав і свобод людини.

Для покращення ситуації на національному рівні, на переконання Олександра Марчука, насамперед потрібно говорити про взаємодію та синергію і слідчих суддів, і представників правоохоронних органів та прокуратури, і суддів,особливо апеляційної інстанції. Також, за словами голови ККС ВС, має йтися і про уніфікацію та підвищення стандарту ухвали слідчого судді щодо обрання певного запобіжного заходу. До того ж необхідними є врегулювання законодавчих прогалин і проведення спільних заходів для обговорення конкретних шляхів запобігання порушенням норм ст. 5 Конвенції.

 ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

РІШЕННЯ
15.12.2016

Справа "Ігнатов проти України"

Заява N 40583/15

Стислий виклад

04 червня 2013 року заявника затримали за підозрою у вчиненні злочину. Наступного дня Солонянський районний суд Дніпропетровської області обрав заявнику запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, мотивуючи це тим, що заявник, зокрема, підозрювався у вчиненні тяжкого злочину та міг переховуватися від слідства та суду. Після закінчення досудового розслідування справу було передано до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська (далі - районний суд), який згодом направив справу на додаткове розслідування та продовжив строк тримання заявника під вартою до 01 жовтня 2013 року.

Під час розгляду справи по суті районний суд неодноразово продовжував застосування раніше обраного запобіжного заходу, а численні клопотання заявника про заміну запобіжного заходу на інший, не пов'язаний із триманням під вартою, залишалися без задоволення, а обраний запобіжний захід - без змін.

27 січня 2015 року районний суд визнав заявника винним у вчиненні злочинів і призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років, проте водночас строк покарання було зменшено удвічі на підставі Закону України "Про амністію". Через чотири місяці заявника було умовно-достроково звільнено.

До Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд) заявник скаржився за підпунктом "с" пункту 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), що 01 жовтня 2013 року під час постановления ухвали про обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, районний суд не надав належного обгрунтування, а також, що національне законодавство не вимагало такого обґрунтування національними судами або не встановлювало граничних строків тримання під вартою. За пунктом 3 статті 5 Конвенції заявник скаржився, що строк тримання його під вартою під час досудового розслідування неодноразово продовжувався судами з тих самих підстав. Заявник також скаржився, що його клопотання про заміну запобіжного заходу на інший, не пов’язаний із триманням під вартою, подане до суду першої інстанції 27 грудня 2013 року, було розглянуто лише 21 січня 2014 року, а його аналогічне клопотання, подане 15 серпня 2014 року, було розглянуто лише 04 вересня 2014 року, що не відповідало вимогам невідкладності судового розгляду законності тримання заявника під вартою відповідно до пункту 4 статті 5 Конвенції.

Європейський суд констатував порушення пункту 1 статті 5 Конвенції у зв'язку з відсутністю в ухвалі районного суду від 01 жовтня 2013 року будь-якого обгрунтування для продовження строку тримання заявника під вартою, та що, незважаючи на прийняття нового Кримінального процесуального кодексу України від 2012 року, його положеннями не встановлювався обов’язок суду умотивовувати своє рішення про продовження строку тримання обвинуваченого під вартою або встановлювати граничний строк застосування цього запобіжного заходу.

Розглянувши скарги заявника за пунктом 3 статті 5 Конвенції Європейський суд зазначив, що тримання його під вартою тривало близько одного року та восьми місяців. При цьому, продовжуючи тримання заявника під вартою та відмовляючи у задоволенні його клопотань про звільнення, національні суди здебільшого посилались на аналогічні підстави, наведені при його затриманні, та не додавали жодних нових деталей. Крім того, на жодному статті національні суди не розглядали можливості застосування альтернативних запобіжних заходів. З огляду на це, а також на свою попередню практику у справах проти України, Європейський суд встановив порушення пункту 3 статті 5 Конвенції.

Європейський суд констатував також порушення пункту 4 статті 5 Конвенції у зв'язку з тим, що клопотання заявника про звільнення з-під варти від 27 грудня 2013 року та 14 серпня 2014 року були розглянуті національним судом лише 24 січня та 04 вересня 2014 року, відповідно, а отже, було порушено вимогу щодо невідкладності розгляду законності тримання заявника під вартою.

Крім цього, Європейський суд застосував статтю 46 Конвенції, вказавши на системний характер проблем, які стали підставою порушень у цій справі. Зокрема, Європейський суд звернувся до своєї попередньої практики у справі "Харченко проти України" та вказав на необхідність прискорення реформування законодавства та/або адміністративної практики для приведення кримінального процесу в Україні у відповідність до вимог статті 5 Конвенції.

За цих підстав Суд одноголосно

"1. Оголошує заяву прийнятною;

2. Постановляє, що було порушення пункту 1 статті 5 Конвенції;

3. Постановляє, що було порушення пункту 3 статті 5 Конвенції;

4. Постановляє, що було порушення пункту 4 статті 5 Конвенції;

5. Постановляє, що

(a) упродовж трьох місяців з дати, коли це рішення набуде статусу остаточного відповідно до пункту 2 статті 44 Конвенції, держава-відповідач повинна сплатити заявнику 6 000 (шість тисяч) євро відшкодування моральної шкоди та додатково суму будь-якого податку, що може нараховуватись; ця сума має бути конвертована в національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу;

(b) із закінченням зазначеного тримісячного строку до остаточного розрахунку на вищезазначену суму нараховуватиметься простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, до якої має бути додано три відсоткові пункти;

6. Відхиляє решту вимог заявника щодо справедливої сатисфакції".

 

  • 449

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 449

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати