Главная Блог ... Интересные судебные решения Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки (Полтавський районний суд Полтавської області від 19.08.2020 р., справа № 545/3156/19) Визнання права на завершення процедури приватизаці...

Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки (Полтавський районний суд Полтавської області від 19.08.2020 р., справа № 545/3156/19)

Отключить рекламу
- 0_93215900_1600937064_5f6c5c68e39a1.jpg

Фабула судового акту: Так, Адвокат АО «Аргос» Олександр Остапенко звернувся до суду в інтересах клієнта з вимогами про визнання за ним права на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав його покійний родич, але не завершив за життя, та здійснення державної реєстрації її за спадкоємцем.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 19.08.2020 р. позов задоволено в повному обсязі. Визнати за клієнтом право на завершення приватизації та державну реєстрацію права власності на своє ім`я земельної ділянки, площею - 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, переданої у власність покійному.

Обставини справи: У 2018 р. помер родич клієнта АО «Аргос».

Клієнт звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого у 2018 р. родича на земельну ділянку.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватний нотаріус відмовила клієнту у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,15 га.

Підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину слугувало не надання нотаріусу наступних документів: документи, що підтверджують право власності померлого на земельну ділянку (державний акт, тощо); витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.

За відсутності в клієнта необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз’яснив, що він може питання щодо спадкування вирішити у судовому порядку.

Так як клієнт не мав документів на земельну ділянку, яких було б достатньо для отримання свідоцтва про право на спадщину, він, та на його користь, зверталися до різних установ із заявами про видачу копії документів на земельну ділянку, що належала його померлому родичу.

Відповіддю Відповідач повідомив, що відповідно до книги реєстру сільської ради, рішенням виконавчого комітету, надано покійному родичу земельна ділянка, площею – 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд.

Клієнт, отримав від архівного відділу районної держаної адміністрації архівний витяг з протоколу виконкому сільської ради та рішення «Про приватизацію земельних ділянок».

Відповідно до архівного витягу, розглянувши заяви громадян та на виконання Декрету КМУ «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992 р. № 15-92 виконком сільської ради вирішив передати безоплатно у приватну власність земельну ділянку покійному – 0,15 га – для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Клієнт отримав у виконавчому комітеті сільської ради довідку із записами погосподарської книги за 1996-2000 роки.

Відповідно до довідки та записів погосподарської книги за 1996-2000 роки, земельна ділянка площею 0,15 га, згідно рішення виконавчого комітету сільської ради належить покійному.

Отже, покійний родич клієнта отримав у приватну власність земельну ділянку площею – 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, розпочав процедуру її приватизації, але за життя не закінчив процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки.

Клієнт намагався в позасудовому порядку закінчити процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки, про що неодноразово звертався до Відповідача з відповідними заявами.

Клієнтом було подану Відповідачеві заяву в якій він просив надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку.

Рішенням Відповідача «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» відмовлено клієнту у дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в зв’язку з відсутністю плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог закону.

Не маючи іншого шляху, для того щоб оформити належним чином земельну ділянку за своїм покійним родичом, клієнт був змушений звертатися до суду з позовом.

Згідно до правового висновку, який міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 р. у справі № 350/67/15-ц, провадження № 14-652цс18, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третя статті 116 ЗК України)».

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2019 р., справа № 723/1061/17, від 29.08.2019 р., справа № 554/1195/17.

Аналізуйте судовий акт: Якщо спадкодавець за життя не встиг завершити приватизацію земельної ділянки, спадкоємцю слід звертатися з позовом про визнання права на завершення цієї приватизації у порядку спадкування (ВС/КЦС у справі № 623/633/17 від 30 червня 2020 р.)

Особистою приватною власністю є земельна ділянка безоплатно приватизована одним із подружжя на себе під час шлюбу із земель державної або комунальної власності, але є винятки! (ВС/КЦС у справі № 626/4/17 від 12 серпня 2020 р.)

Суд визнає право власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування якщо спадкодавець за життя не одержав відповідного сертифіката або помилково не був включений до списку власників (ВС/КЦС, у справі № 396/1683/18-ц, від 17.03.20)

Справа № 545/3156/19

Провадження № 2/545/828/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" серпня 2020 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Кіндяк І.С.,

з участю секретаря Радченко В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Полтавського районного суду з позовом до відповідача про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки, обґрунтовуючи позовні вимоги, тим, що після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, що складається з нерухомого майна у виді земельної ділянки, яку спадкодавець за життя не встиг завершити приватизацію, а відповідач у позасудовому порядку чинити перешкоди спадкоємцю у завершенні приватизації земельної ділянки

Позивач звернувшись до приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу, Карнарук Н.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, - отримав відмову у видачі такого свідоцтва у зв`язку з відсутністю відповідних правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Від позивача до суду надійшла заяви про розгляд справи без участі, заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

У судове засідання від представників відповідача надійшли заяви про розгляд справи без участі,в заявлені позовних вимог просили відмовити.

Третя особа не з`явилась будучи належним чином повідомленою про час та місце судового засідання.

Враховуючи подані заяви, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 Цивільного Кодексу України, право на спадкування мають особи, визначенні у заповіті.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , рідний брат позивача ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , орган, який видав свідоцтво Київський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, дата видачі 16.11.2018 р.

Також судом встановлено, що родинні відносини між померлим ОСОБА_3 та позивачем підтверджується рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 16.10.2019р., яким встановлено факт наявності родинних відносин між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме те, що ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_3 .

Окрім цього 21.06.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Карнарук Н.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до постанови за даними спадкової справи № 13/2018, зареєстрованої у Спадковому реєстрі 20.11.2018 р. за № 63350256, ОСОБА_1 є спадкоємцем померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , за законом.

Згідно Постанови приватного нотаріуса Полтавського МНО, Карнарук Н.В. від 21.06.2019р., встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове нерухоме майно після померлого брата ОСОБА_3 в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно у виді земельної ділянки.

За відсутності в ОСОБА_1 необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснив, що він може питання щодо спадкування вирішити у судовому порядку.

Слідчим СВ ВП № 1 ГУ НП в Полтавській області 17.05.2019 р. направлено на адресу Щербанівської сільської ради Полтавського району запит № 3223/115/102-19, в свою чергу Щербанівська с/р надала відповідь № 02-28/1246 від 04.06.2019 р., де вказала, що відповідно до книги реєстру Тростянецької сільської ради, рішенням виконавчого комітету № 30 від 26.02.1999 р., надано ОСОБА_3 земельна ділянка, площею - 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в с. Малий Тростянець.

Від архівного відділу Полтавської районної держаної адміністрації 04.06.2019 р. ОСОБА_1 отримав архівний витяг (копія архівного витягу додається).

Відповідно до архівного витягу № 01-47/151, встановлено, що на підставі рішення Тростянецької сільської ради, № 30 від 26.02.1999 р. «Про приватизацію земельних ділянок» вирішено передати безоплатно у приватну власність земельну ділянку ОСОБА_3 - 0,15 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Із позову вбачається, що 16.09.2019 р. за вх. № 02-13/4106) ОСОБА_1 звертався до Відповідача з проханням надати інформацію по земельній ділянці, яка надана у власність його покійному брату.

Згідно відповіді Щербанівської с/р від 16.10.2019 р. за № 02-29/2365, встановлено, що актуальна інформація щодо власників земель приватної власності, які знаходяться на території Щербанівської сільської ради Полтавського р-н., Полтавської обл. міститься в Державному земельному кадастрі та реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позивач, ОСОБА_1 , 09.12.2019 р. отримав у виконавчому комітеті Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області довідку № 1024/02-25 із записами погосподарської книги № 16 за 1996-2000 роки в які зазначено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1., площею 0,15 га, згідно рішення виконавчого комітету Тростянецької сільської ради від 26.02.1999 р. належить ОСОБА_3 .

Померлий брат позивача отримав у приватну власність земельну ділянку площею - 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, та розпочав процедуру її приватизації, але за життя не закінчив процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки.

Суд вважає, що позивач, ОСОБА_1 у позасудовому порядку намагався закінчити процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки, про що свідчать його неодноразові звернення до відповідача з відповідними заявами, в яких він просив надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на згадану земельну ділянку.

У листі № 02-13/1750 від 22.07.2019 р. Відповідач повідомив, що до заяви не додано графічних матеріалів, відповідно заява буде розглянута після надання таких матеріалів.

Заявою від 29.07.2019 р. (вх. № 02-13/3270) ОСОБА_1 додав до попередньої заяви викопіювання місця розташування земельної ділянки.

Відповідно Рішення Щербанівської с-р Полтавського району Полтавської області від 13.08.2019 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність», - гр ОСОБА_1 , відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в зв`язку з відсутністю плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог закону.

Також встановлено, що 21.08.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Відповідача з проханням надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (копія заяви додається).

За змістом Рішенням Щербанівської с-р Полтавського району Полтавської області від 17.09.2019 р. «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» в черговий раз гр. ОСОБА_1 - відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), орієнтовною площею - 0,15 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1.

Крім того, ОСОБА_1 звертався до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням допомогти вирішити дане непорозуміння.

Листом № 17/10-47/17-Н47-250вих-19 від 11.10.2019 р. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини роз`яснив ОСОБА_1 про те, що він має право за захистом своїх порушених прав звертатися до суду (копія листа додається).

Отже, суд вважає, що позивач не маючи іншого шляху, для того щоб оформити належним чином земельну ділянку у порядку спадкування після померлого брата, він змушений звертатися до суду з даним позовом.

Згідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).

До складу спадщини відповідно до ст. 1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу країни, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою

особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У пункті 1 перехідних положень ЗК України, зазначено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими доведеними в судових засіданнях та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 9-13 81 200 206 258-259 263-265 280-282 ЦПК України,ст.ст. 328 392 1216 1218 1268 1296 ЦК України, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) право на завершення приватизації та державну реєстрацію права власності на своє ім`я земельної ділянки, площею - 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в с. Малий Тростянець, Полтавського району, Полтавської області, переданої у власність ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (с. Щербані, вул. Центральна, 2 Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 24565876) на користь Держави судовий збір у розмірі - 840.80 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Суддя

Полтавського районного суду Полтавської області І.С. Кіндяк

  • 4347

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4347

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные судебные решения

    Смотреть все судебные решения
    Смотреть все судебные решения
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст