Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Солідарна відповідальність кожного із подружжя за борги: що це за вид відповідальності та в якому випадку застосовується? Солідарна відповідальність кожного із подружжя за ...

Солідарна відповідальність кожного із подружжя за борги: що це за вид відповідальності та в якому випадку застосовується?

Отключить рекламу
 - 616d6743b74db5fb66ddbc23592a9140.jpg

Трапляються в житті ситуації, коли один із подружжя вирішує взяти гроші в борг. І більшість наших читачів знають, що для такої дії потрібна згода іншого з подружжя. Бо майже всі юридично значимі рішення та дії мають бути прийняті та вчинені подружжям разом. З одного боку це прояв рівноправ`я чоловіка та жінки, підтвердження поваги одне до одного, до позиції кожного з них. Але у кожної медалі є зворотній бік. Приймаючи разом рішення та вчиняючи дії, чоловік та дружина разом мають нести і наслідки від таких дій. Це базове правило. Застосовується воно і в ситуації повернення боргу. Яким чином?

«Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності» (ст. 60 Сімейного кодексу України). Загальновідомий факт, який стосується тих же коштів, отриманих за договором позики. Але тут є нюанс. Гроші, отримані в борг, мають бути саме для забезпечення інтересів сім`ї. Тільки в цьому випадку обидва із подружжя відповідатимуть за зобов`язанням з їх повернення. Це логічно, оскільки беручи кошти для потреб та інтересів сім`ї, користуватися цим благом буде вся сім`я.

І, якщо трапляється ситуація, коли кредитор починає стягувати в примусовому порядку заборгованість, то боржниками будуть вважатись обидва із подружжя. Солідарно. Тобто, однаково. Якщо, наприклад чоловік не може погасити заборгованість, кредитор має право повністю звернути стягнення на його дружину. Позика ж бралась в інтересах сім`ї, дружина знала та усвідомлювала це, про що свідчить її підпис на нотаріально посвідченій згоді на укладення договору позики. Як свідчить судова практика, саме ця згода і є документальним підтвердженням, що позика бралась саме в інтересах сім`ї (постанова Верховного Суду від 18 липня 2018 року по справі 308/13831/15-ц – постанова, правових висновків якої Верховний Суд досі притримується).

А тепер трішки докладніше про солідарну відповідальність.

«У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо» (ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України). Тобто, кредитор може звернутись або до чоловіка, або до дружини, або одразу до обох. Адже кредитору неважливо як будуть повертатись кошти, головне, щоб вони були повернуті. Поверне їх чоловік (який, наприклад, уклав той самий договір позики), або поверне їх повністю дружина, яка хоч і не брала гроші в борг, але давала на це згоду. Або чоловік та дружина разом будуть в якихось визначених ними частках відповідати за зобов`язанням. Все це напряму залежить від того, яке майно знаходиться в їх власності. Як кажуть, «чим багаті».

Якщо чоловік не повністю погасив борг і вже немає чим платити, то решту боргу повинна буде віддавати дружина. У випадку, якщо один із подружжя помирає, то інший з подружжя буде нести відповідальність за всією непогашеною сумою.

Але, знову ж таки, законодавець підтримує рівноправ`я у відносинах подружжя. Тому, ст. 544 Цивільного кодексу України встановлено: «боржник, який виконав солідарний обов'язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього». Простими словами, борг всеодно можна поділити навпіл, навіть якщо його повністю сплатив один із подружжя. Це право, тому це вже залишається на розсуд того з подружжя, який сплатив борг: стягувати чи ні.

Підсумовуючи, нагадаємо, що незнання закону не звільняє від відповідальності. Саме тому, любі наші читачі, метою наших статтей є висвітлення ваших прав, ваше розуміння та усвідомлення моменту, коли вони кимось порушуються. Щоб ви могли правильно! підібраними юридичними «інструментами» запобігти такому порушенню або позитивно вирішити будь-яку життєву ситуацію. І якщо вам потрібна буде юридична допомога, то ми поряд.

Автор статті: V. I. Partners Law Firm

  • 3768

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 3768

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати