Главная Блог ... Новости Швидкість проти якості: ЕСПЛ пояснив, коли і чому суд має слухати сторони у справі Швидкість проти якості: ЕСПЛ пояснив, коли і чому ...

Швидкість проти якості: ЕСПЛ пояснив, коли і чому суд має слухати сторони у справі

Отключить рекламу
Швидкість проти якості: ЕСПЛ пояснив, коли і чому суд має слухати сторони у справі - tn1_shvidkist_proti_yakosti_espl_poyasniv_koli_i_chomu_sud_mae_sluhati_storoni_u_spravi_5ce50bcb9ade9.jpg

Метою усного слухання у суді є не тільки отримання свідчень. Це також є шансом для сторін і суду заслухати свідків і експертів. Усне слухання також є можливістю для сторін обмінюватися усними доводами.

На це звернув увагу ЄСПЛ у справі «Аджич проти Хорватії» № 2 (№ 19601/16), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect. З фабулою самої справи та ухвалене рішення можна ознайомитися тут.

Розглядаючи на трьох рівнях юрисдикції спір про повернення дитини відповідно до Гаазької конвенції, національні суди відмовили у задоволенні клопотання заявника про усні слухання. Суди вважали малоймовірним, що свідчення сторін могли б сприяти встановленню фактів у справі, і, таким чином, не могли виправдати подальше відкладення провадження.

ЄСПЛ нагадав, що національні органи влади дійсно можуть враховувати вимоги ефективності та економічності судочинства, а також визнав, наприклад, що систематичне проведення усних слухань може стати перешкодою і в кінцевому підсумку ускладнює дотриманню вимог розгляду справи упродовж розумного строку, передбачених ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

І саме на цій позиції наполягав Уряд у Страсбурзі, пояснюючи, що такий порядок був застосований, аби розглянути справу в короткі строки, протягом яких провадження у справі про повернення має бути завершено відповідно до Гаазької Конвенції.

Згадайте новину: Коли суд може позбавити обвинуваченого права на допит свідка (справа «Фамуляк проти України»)

Але ЄСПЛ не сприйняв цих аргументів та наголосив на декількох особливостях, пов’язаних з вирішенням питання про обрання форми провадження у справі.

По-перше, згідно з прецедентною практикою Суду, вимоги ефективності та економічності не можуть виправдати відсутність судового слухання, якщо тільки справа не стосується виключно юридичних або високотехнічних питань, або якщо немає питань довіри або суперечливих фактів які вимагають слухання, а суди можуть справедливо і обґрунтовано вирішити справу на підставі поданих сторонами заяв та інших письмових матеріалів. І таких виняткових обставин у цій справі не було.

По-друге, аргумент Уряду, що ґрунтується на потребах ефективності та економії, є досить непереконливим у такій ситуації, що склалась в даній справі, коли суд першої інстанції відмовився проводити усне слухання навіть після того, як провадження вже тривало майже три роки.

По-третє, метою усного слухання є не тільки отримання свідчень від сторін. Це також є шансом для сторін і суду заслухати свідків і експертів (що стосується свідків, їхню спонтанну відповідь на питання в присутності судді, який може спостерігати за їхніми реакціями, вважається важливим елементом для оцінювання довіри до них). Усне слухання також є можливістю для сторін обмінюватися усними доводами, важливість яких не слід недооцінювати, а суд роз’яснюватиме не тільки певні фактичні, але й правові питання у прямому спілкуванні зі сторонами.

З цього ЄСПЛ зробив висновок про те, що відмова від усного слухання не була виправданою в оскаржуваній справі, отже, було порушення ч. 1 статті 6 Конвенції.

Згадайте новину: Обгрунтованість розміру судових витрат у контексті права доступу до суду («Паскіні проти Сан Марино»)

Прес-реліз,

виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 162 (2019)
02.05.2019

Аджич проти Хорватії (№ 2) (№ 19601/16)

Заявник, Міомір Аджич (Miomir Adžić), є громадянином Сполученого Королівства, який народився в 1968 році і мешкає в м. Шарлотт (Північна Кароліна, Сполучені Штати Америки).

Справа стосувалася його скарги на провадження про повернення сина в США після того, як його дружина не повернулася з відпустки в Хорватії, країні її походження, і повідомила йому, що вона подала на розлучення.

Пан Adžić вже відкрив справу (Adžić проти Хорватії № 22643/14 ) в Європейському суді щодо провадження про повернення сина відповідно до Гаазької конвенції про цивільні аспекти міжнародного викрадення дітей. У 2015 році Суд постановив, що мало місце порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Європейської конвенції через надмірну тривалість провадження, яке на той час тривало вже більш ніж три роки і все ще очікувало рішення Конституційного суду.

З того часу Конституційний Суд прийняв своє рішення у справі відхиливши скарги заявника на те, що суди не проводили жодного слухання у його справі, а також те, що він не був повідомлений або брав участь у оцінюванні, проведеному в першій інстанції психіатром, який висловив припущення, що переведення сина в інше середовище без матері було б травматичним для нього.

Згадайте новину: Чи поширюються гарантії діяльності адвоката на позапроцесуальне спілкування з клієнтом? (справа «Алтай проти Туреччини»)

У цій справі в суді пан Adžić скаржився відповідно до статті 8 на результат провадження відповідно до Гаазької конвенції, зокрема, на відмову судів видати наказ про повернення його сина. Також посилаючись на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) він стверджував, що провадження у його справі не було справедливим через процедурні помилки, пов’язані зі звітом психіатра, та відсутність дебатів сторін.

Порушення статті 6§1

Порушення статті 8

Справедлива сатисфакція: 9000 євро (EUR) (моральна шкода) та 2520 євро (видатки та витрати).

  • 2979

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 2979

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст