Що краще реєструвати для участі в тендерах: ФОП чи ТОВ (або різниця в поданні документів учасником тендеру залежно від його організаційно-правової форми)

Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube
Що краще реєструвати для участі в тендерах: ФОП чи ТОВ (або різниця в поданні документів учасником тендеру залежно від його організаційно-правової форми) - 0_71478200_1606982557_5fc89b9dae86e.jpg

Клієнти часто питають - що краще реєструвати ФОП чи ТОВ, у тому числі для приймання участі в тендерах.

Почну з того, що ФОП і ТОВ – це не всі організаційно-правові форми, які за законом можливі в Україні, їх насправді набагато більше (близько 70-80). Але поговоримо ми дійсно лише про цих 2 форми, тому що вони найпоширеніші і саме між ними часто постає вибір клієнта.

Відповідь на питання «що краще реєструвати: ФОП чи ТОВ» залежатиме від того, як буде побудований бізнес.

Ключові відмінності: ФОП значно легше відкрити/закрити та вести документацію, знімати кошти, вести бухгалтерію, подавати звітність. Найсуттєвіші мінуси – це те, що не можна оформити партнерство у бізнесі (тобто засновник і власник – лише сама фізична особа), а також відповідальність за зобов'язаннями всім своїм майном.

Тоді як ТОВ – складніше і довше зареєструвати, адже необхідно розробляти установчий документ, складати протоколи установчих зборів, призначати керівництво і т.і. Так само – важче вести бухгалтерію, документацію, потрібно призначати директора (як найманого працівника і відповідно платити йому заробітну плату, або ж оформляти керівництво товариством – одним із засновників цього товариства).

І ці умови – загальні, не важливо буде даний ФОП/ТОВ працювати з державою (тобто брати участь в тендерах) чи не буде.

Користуйтеся консультацією: Які помилки є формальними у тендерах. Кілька порад для замовників та учасників

Що стосується участі в тендерах, то відмінність для ФОП-учасників та ТОВ-учасників дійсно є і полягає вона в тому, які саме документи буде подавати даний учасник у складі своєї тендерної пропозиції. Я маю на увазі лише ту частину документів тендерної пропозиції, яка стосується організаційно-правової форми учасника.

За загальним правилом, учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників. Це прямо встановлено законом. Часто ці норми дублюються і в тендерній документації замовників.

Відмінності для кращого сприйняття подам у вигляді таблиці:

Документи, що подаються ФОП-учасником у складі тендерної пропозиції

Документи, що подаються ТОВ-учасником у складі тендерної пропозиції

  1. Виписка з реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань;
  2. Паспорт;
  3. ІПН.
  1. Установчий документ (найчастіше – Статут) – приєднаним файлом або посилання з кодом доступу на сайті Мін'юсту;
  2. Документ, що посвідчує повноваження керівника.

Тут, залежно від того, що прописано в Статуті, можливі наступні варіанти:

2а. Якщо Статут передбачає, що керівництво ТОВ здійснює один із засновників – то необхідно додати протокол загальних зборів учасників ТОВ про обрання такого засновника-керівника;

2б. Якщо Статут передбачає, що керівництво ТОВ здійснює призначений директор – то необхідно додати протокол загальних зборів учасників ТОВ про обрання такого директора;

  1. Документи, що стосуються повноважень на вчинення значного правочину.

І тут, знову-таки, залежно від того, що прописано в Статуті, можливі наступні варіанти:

3а. Якщо Статут передбачає, що керівник (засновник-керівник або директор) має повноваження на укладення будь-яких правочинів без обмеження суми, у тому числі значних – подання додаткових документів по цьому пункті не потрібне;

3б. Якщо Статут передбачає необхідність надання згоди керівнику на укладення значного правочину, то тут теж можливі варіанти:

3б-1. Якщо ТОВ вважає, що даний правочин не є для нього значним, необхідно подати:

  • останню затверджену фінансову звітність;
  • довідку про те, що сума тендеру є меншою ніж 50% чистих активів ТОВ відповідно до останньої поданої звітності;

3б-2. Якщо даний правочин все ж є для ТОВ значним, необхідно подати:

  • протокол загальних зборів учасників про надання керівнику згоди на вчинення значного правочину – загальний для всіх тендерів АБО
  • протокол загальних зборів учасників про надання керівнику згоди на вчинення значного правочину – саме цього, по даному тендеру.


Як бачимо, склад документів ФОП-учасника значно менший та легший, а також він є сталим (практично не змінюється, за винятком дореєстрації КВЕДів) та однаковим для всіх учасників.

Користуйтеся консультацією: На допомогу учасникам тендерів: скарги на дискримінаційні умови ТД на прикладах з практики

Тоді як пакет документів для ТОВ – більший і важчий. А також він є динамічним (можуть змінюватися: Статут, керівник, протоколи тощо) та індивідуальним для кожного ТОВ. Як бачимо, багато чого залежить від того, як прописаний статут ТОВ, що ще раз нагадує учасникам, що Статут на етапі реєстрації необхідно детально продумувати, а не скачувати з інтернету. Особливо якщо ТОВ планує працювати з державою (брати участь в тендерах).

Автор консультації: Савченко Олена

2051
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярные судебные решения
ЕСПЧ
0