Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 18.01.2017 року у справі №913/669/16 Постанова ВГСУ від 18.01.2017 року у справі №913/6...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року Справа № 913/669/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Бондар С.В. (доповідач),суддівПалія В.В., Селіваненко В.П.розглянувши матеріали касаційної скарги за участю представників : Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" від позивача: не з'явились від відповідача: не з'явилисьна рішенняГосподарського суду Луганської області від 12.09.2016 рокута постановуДонецького апеляційного господарського суду від 07.11.2016 рокуу справі№ 913/669/16за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання"доВідділу освіти Троїцької районного державної адміністрації Луганської області провнесення змін до договору

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" (далі позивач) звернулось з позовом до Відділу освіти Троїцької районного державної адміністрації Луганської області (далі відповідач) про внесення змін до договору № 73 від 19.01.2016 року про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти (далі Договір), який укладено між сторонами, у справі (викласти додаток до договору: "Порядок розрахунків" в редакції запропонованій позивачем).

Як вбачається з позовної заяви позивача, спір виник в зв'язку з неузгодженням сторонами п.7 нової редакції додатку до Договору (порядок попередньої оплати за поставлену електроенергію) та зміни пункту 9 додатку щодо остаточного розрахунку за фактично спожиту електроенергію (В протоколі розбіжностей позивач запропонував виключити п.7 та змінити п.9 додатку до Договору). Додаток до Договору в редакції запропонованої позивачем залучений до матеріалів справи.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 12.09.2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2016 року в задоволенні апеляційної скарги позивача було відмовлено, а рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Суди прийшли до висновку про те, що доводи позивача про наявність підстав до внесення змін до Договору в частині зміни порядку оплати не базуються на вимогах Закону.

Не погоджуючись з прийнятими у справі судовими рішеннями позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення прийняті у справі та задовольнити його позовні вимоги.

В своїй касаційній скарзі позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваних рішень судами невірно застосоване діюче законодавство та дана невірна оцінка матеріалам зібраним у справі. В своїй касаційній скарзі позивач звертає увагу на ту обставину, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були затверджені зміни до Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), а саме: п.6.6 ПКЕЕ встановлено, що оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Заслухавши суддю доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування норм діючого законодавства, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Між сторонами у справі (позивач - постачальник, відповідач - споживач) був укладений Договір, за умовами якого постачальник постачає у 2016 році споживачу електричну енергію для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною дозволеною потужністю 1232,077 кВт, величини якої по кожному об'єкту зазначені у додатку до договору. Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача та Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід'ємною частиною (п.1.1 Договору).

Згідно з п. 4.1 Договору, розрахунки проводяться шляхом оплати споживачем за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію згідно з вимогами Додатка "Порядок розрахунків".

Облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) іншими суб'єктами господарювання, електроустановки яких приєднані до цього технологічних електричних мереж (субспоживачем, електропередавальною організацією), здійснюється згідно вимог ПУЕ та ПКЕЕ, затвердженими в установленому порядку ( абз.1 п. 4.2 Договору).

За змістом п.13.1 Договору він набирає чинності з 19.01.2016 року і діє до 31.12.2016 року.

Взаємовідносини між сторонами у даній справі щодо виконання умов Договору регулюються окрім іншого законодавства, спеціальним законодавством, а саме: Законом України "Про електроенергетику" (далі Закон) та ПКЕЕ.

Відповідно до ст. 26 Закону споживання електроенергії можливо лише на підставі договору з електропостачальником.

Згідно з пунктом 1.1 ПКЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії).

Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Згідно з п. 6.6. ПКЕЕ (в новій редакції) оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком.

У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії.

Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період.

Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.

З оскаржуваних рішень вбачається. що судами не був застосований п. 6.6 ПКЕЕ в редакції від 29.10.2015 року.

Враховуючи те, що взаємовідносини сторін регулюються ПКЕЕ, зміна ПКЕЕ є підставою для внесення змін в укладений між сторонами Договір, рішення прийняті у даній справі повинні бути скасовані, а справа передана на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати приписи п.6.6 ПКЕЕ.

Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" задовольнити частково.

2. Рішення Господарського суду Луганської області від 12.09.2016 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2016 року прийняті у справі № 913/669/16 скасувати.

3. Справу № 913/669/16 направити на новий розгляд до Господарського суду Луганської області, в іншому складі суду.

Головуючий С.В.Бондар

Судді В.В.Палій

В.П.Селіваненко

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст