Главная Блог ... Аналитические статьи Дайджесты Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 01 по 07 серпня 2020 року Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублі...

Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 01 по 07 серпня 2020 року

Отключить рекламу
 - tn1_0_74005300_1596872096_5f2e55a0b4b3d.jpg

Поки судді Великої палати Верховного суду (без України) відпочивають, огляди судової практики не стають менш актуальними. В цей огляд увійшли позиції Верховного суду, стосовно припинення договорів кредиту, іпотеки й поруки після стягнення заборгованості у примусовому порядку, а також низка оглядів судової практики, зокрема ВС-КЦС у справах щодо розподілу майна подружжя, ВС-КГС та ВС- ККС за перше півріччя 2020 року, огляд рішень ЄСПЛ за липень 2020 року у новому форматі та багато іншого.

За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:

Постанова ВС-КЦС про можливість припинення зобов'язань за кредитним договором, припинення іпотеки й поруки після повного виконання рішення суду та незастосування ст. 625 ЦК

Справа № 761/3465/17

Це наша справа. Після виконання рішення суду щодо стягнення заборгованості божник має право вимагати припинення кредитного договору, договору іпотеки та поруки. ВС зазначив, що у цій справі позивач просила визнати припиненими правовідносини за кредитним договором у зв`язку з його виконанням, визнати припиненими поруку та іпотеку у зв`язку з припиненням основного зобов`язання.

З урахуванням підстав позову та змісту позовних вимог стаття 625 ЦК України не застосовується до правовідносин, які виникли між сторонами.

Постанова ВС-КЦС про можливість припинення іпотеки після виконання рішення суду про дострокове повернення суми кредиту

Справа № 127/14182/17

Це наша справа. Верховний суд зазначив, що іпотека припиняється в разі припинення основного зобов`язання, зокрема, на підставі виконання.

При цьому законодавство не вимагає від іпотекодавця будь-яких дій, пов`язаних із припиненням іпотеки, оскільки іпотека, за відсутності іншої обґрунтованої заборгованості, припиняється за фактом припинення виконанням основного зобов`язання.

За відсутності заборгованості позичальника та вимог кредитора на момент виконання рішення суду про дострокове стягнення заборгованості та припинення у зв`язку із цим основного зобов`язання іпотека припиняється.

Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз'яснення:

Оглядом судової практики ВС-КЦС у справах щодо розподілу майна подружжя

В огляді запропоновано найважливіші правові висновки, які матимуть значення для формування єдності судової практики. Серед правових висновків містяться, зокрема, такі:

✅ факт реєстрації нерухомого майна, придбаного у період шлюбу, на ім’я одного з подружжя не означає, що воно належить лише особі, на ім’я якої зареєстроване. Таке майно є спільною сумісною власністю подружжя, а тому відчуження частки цього майна на публічних торгах без згоди іншого з подружжя порушує право останнього як співвласника на вільне користування і розпорядження нерухомим майном;

✅ відчуження частки корпоративних прав одним із подружжя під час розгляду справи судом не позбавляє права іншого з подружжя претендувати на компенсацію ½ від вартості частки майна товариства відповідно до частки другого з подружжя у статутному фонді цього товариства;

✅ об’єкт незавершеного будівництва, зведений за час шлюбу, може бути визнаний об’єктом права спільної сумісної власності подружжя з визначенням часток;

✅ заявлення вимог про розірвання шлюбу і стягнення компенсації, передбаченої шлюбним договором, в одному провадженні свідчить про наявність юридичного спору між сторонами, а тому є належним способом захисту цивільних прав та інтересів одного із подружжя.

Огляд судової практики ВС-КГС за перше півріччя 2020 року

В огляді зібрано найважливіші правові позиції КГС ВС за І півріччя 2020 року, які для зручності користування систематизовано за різними категоріями справ.

Видання містить лише короткий огляд правових висновків із посиланням на ЄДРСР та може стати у нагоді усім представникам юридичних професій.

Огляд практики ВС- ККС за червень 2020 року

До огляду вміщено низку важливих правових позицій Касаційного кримінального суду у складі ВС, висловлених під час розгляду кримінальних проваджень у червні 2020 року, зокрема щодо:

✅ можливості вирішення питань про розподіл процесуальних витрат в ухвалі про закриття кримінального провадження у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності;

✅ застосування ст. 71 КК України у випадку скасування судом апеляційної інстанції попереднього вироку в частині призначення покарання з підстав неправильного звільнення від відбування покарання або у зв’язку з необхідністю призначити більш суворе покарання;

✅ кваліфікації викрадення чужого майна з колодязя кабельної каналізації електрозв’язку (телекомунікаційного колодязя);

✅ звільнення неповнолітнього від покарання на підставі ст. 105 КК України без призначення йому конкретного покарання, передбаченого санкцією статті закону України про кримінальну відповідальність, за якою його було визнано винуватим.

Предметом розгляду Касаційного кримінального суду також були й інші питання застосування норм кримінального та кримінального процесуального права України, зокрема стосовно того, чи можлива спеціальна конфіскація автомобіля, який не використовувався як знаряддя вчинення злочину, передбаченого ст. 249 КК України; чи слід використовувати відсильну примітку ст. 3692 КК України до нечинного Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» під час встановлення ознак суб’єкта відповідного злочину; чи є істотним порушенням вимог КПК України роз’яснення особі права на суд присяжних лише на етапі підготовчого судового засідання; з якого моменту починається перебіг строку на апеляційне оскарження ухвали суду для особи, інтересів якої вона стосується, якщо це судове рішення постановлено без виклику цієї особи.

Огляд судової практики ВС- ККС за перше півріччя 2020 року

В огляді зібрано найважливіші правові позиції ККС ВС за І півріччя 2020 року, які для зручності користування систематизовано за відповідними питаннями кримінального та кримінального процесуального права.

Видання містить лише короткий огляд правових висновків із посиланням на ЄДРСР та може стати у нагоді усім представникам юридичних професій.

Огляд рішень ЄСПЛ за липень 2020 року

Цього разу в огляді, зокрема, можна знайти відповіді на такі питання:

✅ чи може відмова у «дисконті» судового збору судом касаційної інстанції порушити право на доступ до суду (BALKŪNAS v. Lithuania);

✅ чи може це саме право порушити здійснення адміністративним судом розгляду справи в порядку письмового провадження (IDŽANOVIĆ v. Croatia);

✅ за яких умов позбавлення батька батьківських прав відповідатиме вимогам ст. 8 Конвенції (ILYA LYAPIN v. Russia);

✅ чи є дискримінацією встановлення різних пільг для осіб з обмеженими фізичними можливостями залежно від причини настання інвалідності (POPOVIĆ AND OTHERS v. Serbia).

Також в огляді описані справи щодо доволі рідкісних аспектів дії Конвенції – права на оскарження у кримінальних справах (стаття 2 Протоколу № 7 до Конвенції) та права не бути засудженим двічі за одне правопорушення (стаття 4 Протоколу № 7 до Конвенції).

Ухвала ВС-КЦС про стягнення з уповноваженої особи ФГВФО судового збору за роз'яснення судового рішення

Справа № 761/14537/15-ц

Дан Бялік в черговий раз примусив уповноважену особу дотримуватись законодавства та не зловживати правами. Замість виконання рішення та повернення коштів уповноважена особа вирішила звернутись за роз'ясненням, розраховуючи напевне на відтермінування виконання. Однак при цьому, не сплатила судовий збір. Цим рішенням ВС зазначив, що пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір» (в редакції передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Таким чином, вже особисто уповноважена особа ФГВФО повинна сплатити судовий збір. Відповідальність настає.

Не забудьте підключитись на наші канали з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.

Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов'язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.

Також раджу звернути увагу на:

Таблиця строків позовної давності

Ставки судового збору з 01.01.2020

  • 2189

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 2189

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст