Главная Блог ... Консультации от юристов Нові правила призначення субсидій: хто може отримати та як оформити пільги на сплату комуналки Нові правила призначення субсидій: хто може отрима...

Нові правила призначення субсидій: хто може отримати та як оформити пільги на сплату комуналки

Отключить рекламу
 - 168a01948929d212f10996c89ead4bca.png

Кабінет міністрів підтримав рішення про зміну порядку надання житлових субсидій в Україні. UBR.ua з'ясував, як тепер будуть нараховуватися субсидії, хто їх може отримати та як правильно оформити пільги.

Пенсійний фонд замість соцзабезу

16 вересня Кабмін підтримав рішення про зміни порядку надання житлових субсидій. З 1 жовтня виплачувати призначені органами соціального захисту населення субсидії та пільги буде Пенсійний фонд України. З 1 грудня ПФУ буде і призначати, і виплачувати субсидії та пільги. Виплати коштів будуть здійснюватися через банки та Укрпошту.

Як повідомили у Міністерстві соціальної політики, масовий розрахунок житлової субсидії після отримання даних від Державної податкової служби та Пенсійного фонду про доходи осіб, а також від виконавців комунальних послуг – про розмір внесків/платежів, цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, стартує 5 жовтня.

Як оформити субсидію

За критеріями Міністерства соціальної політики, право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, в яких плата за житлово-комунальні послуги є більшою за визначений для них обов'язковий платіж.

Для того, щоб отримати субсидію, потрібно з відповідною заявою звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), до уповноваженої посадової особи виконавчого органу територіальної громади, до органу соціального захисту населення або через портал "Дія". Податись на субсидію можуть й ті, хто її раніше не отримував.

Як оформити субсидію за допомогою "Дії"

Для цього потрібно пройти реєстрацію на сайті або у додатку "Дія" та заповнити анкету, яка складається з 21 запитання. Варто заздалегідь підготувати інформацію про свої доходи та склад сім'ї.

Далі необхідно:

 • авторизуватися на сайті через систему BankID – для цього необхідний електронний підпис;
 • у розділі "Пенсії, пільги та допомога" обрати пункт "Заява на призначення житлових субсидій в електронній формі";
 • заповнити анкету, відповівши на 21 запитання.

На обробку заявки піде 10 днів. Якщо в заповненій анкеті є помилки або недостатньо даних, документ може бути повернено на доопрацювання. На виправлення неточностей надається 30 днів. Субсидія сплачується від місяця подання заяви до кінця опалювального сезону, потім відбувається автоматичний перерахунок.

Де та як перевірити, чи нарахували субсидію

Щоб дізнатися, чи призначили субсидію, не потрібно телефонувати до управління соцзахисту населення, зробити це можна онлайн. Інформація про розмір нарахованої компенсації міститься в Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій.

У реєстрі можна побачити інформацію про стан субсидії, населений пункт, номер заяви, місцезнаходження вашої особистої справи, період нарахування компенсації. Щоб дізнатися, чи нараховано субсидію та в якій сумі, необхідно перейти на портал Мінсоцполітики:

 1. Зайти на державний портал.
 2. Ввести особисті дані – область, місто, вулицю, номер будинку та квартири. Вводити ПІБ, номер паспорта, ІПН тощо не потрібно.
 3. Підтвердити, що ви не робот, і натиснути "Шукати".

Далі на екрані з'явиться вся інформація про субсидію – її нарахування, сума, період призначення тощо.

Субсидії для внутрішніх переселенців та жителів окупованих територій

Субсидії можуть бути надані внутрішнім переселенцям за фактичним місцем проживання, при цьому процедуру призначення субсидій може бути прискорено. Також ініціатива Мінсоцполітики пропонує не враховувати до доходів при розрахунку житлової субсидії виплати на проживання ВПО та компенсації власникам житла, які прихистили переселенців у межах програми "Прихисток".

Також передбачено порядок розрахунку житлової субсидії на оплату електроенергії домогосподарствам у зоні бойових дій або в окупації, які внаслідок війни залишилися без централізованого опалення та використовують електричні обігрівачі. Однак для цього потрібно виконати низку умов.

Як оформити виплати та які документи для цього знадобляться

Якщо субсидію вже було призначено, у разі евакуації людина має повідомити про переїзд до органу соцзахисту, де перебувала на обліку. Щоб відновити субсидію, переселенцям потрібно звернутися до одного з таких органів за новим місцем проживання:

 1. Управління соціального захисту населення;
 2. ЦНАП;
 3. уповноважена посадова особа територіальної громади.

Субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання людини та за місцем її фактичного проживання. Для підтвердження отримання допомоги потрібно буде пройти перевірку та надати документи про кількість мешканців в новому домогосподарстві, доходи тощо, тобто пройти такі самі етапи, як отримувачі нових субсидій.

Наприклад, субсидію для громадян, які проживають у Херсонській або Запорізькій областях, можна буде призначити у Львові або Вінниці. А процес нарахування житлових субсидій розпочнеться автоматично.

Субсидії на сплату житлово-комунальних послуг призначають одному з членів домогосподарства:

 • які зареєстровані у житловому приміщенні;
 • які не зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично проживають в ньому на підставі договору оренди, за рішенням суду, або індивідуальних договорів із забудовниками, будинки яких не прийнято в експлуатацію, у разі якщо їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
 • які не зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично проживають в ньому без договору (лише для ВПО).

Які документи потрібні для отримання субсидії ВПО

При зверненні за субсидією внутрішньо переміщена особа зобов'язана вказати всіх, хто мешкає в одному з нею домогосподарстві. Загалом потрібно надати такі документи:

 • заява про призначення субсидії;
 • довідка про статус ВПО;
 • декларація про сукупний дохід членів домогосподарства;
 • дані про тих, хто мешкає у домогосподарстві;
 • паспорт та ІПН заявника;
 • довідки, що надають право на пільги.

Розширення кола осіб, які мають право на субсидії

З урахуванням економічної ситуації та воєнного стану в Україні Кабінет міністрів розширив коло осіб, які мають право на житлові субсидії. Тепер передбачено надання права на отримання житлової субсидії особам, які:

 • мають у власності кілька житлових приміщень або будинків, право власності на які набуто шляхом спадкування;
 • входять до складу домогосподарства та перебувають за кордоном у період чинності воєнного стану;
 • мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, що утворилася в період чинності воєнного стану.

Чи можуть оформити субсидію безробітні українці

Директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк під час ефіру загальнонаціонального телемарафону розповіла, як одержати житлову субсидію особам, які отримують допомогу з часткового безробіття, а також людям, які втратили роботу в період воєнного стану. За словами Жовтяк, в Україні станом на початок серпня було зареєстровано 293 тис. безробітних, з яких 244 тис. отримували допомогу з безробіття.

Ці люди можуть оформити субсидію таким чином:

 • стати на облік безробітних в Центрі зайнятості;
 • отримувати допомогу з безробіття;
 • подати заяву про призначення субсидії через додаток "Дія" або в органах соціального захисту.

Для призначення субсидії в цьому випадку буде враховуватись дохід не за шість місяців, а розмір матеріальної допомоги з безробіття. Субсидія надаватиметься в період пошуку роботи.

Чи є гроші на субсидії

Згідно з даними Міністерства соціальної політики, зараз субсидію в Україні отримують 2,2 млн домогосподарств, а в опалювальний сезон на субсидії можуть претендувати 2,6 млн осіб. Серед них близько 200 тис. отримувачів проживають на тимчасово окупованій території.

Кабінет міністрів пропонує виділити у держбюджеті на 2023 рік на житлові субсидії 37,870 млрд грн. Це на 9,2% менше, ніж 2022 року (41,708 млрд грн). Про це йдеться у пояснювальній записці до проекту закону про державний бюджет на 2023 рік (№8000).

Водночас у проекті бюджету суму на субсидії не визначено окремим рядком, як це було у попередні роки. Натомість пропонується виділити на підтримку малозабезпечених сімей 72,907 млрд грн, серед яких є й кошти на субсидії.

Змінюється лише механізм виплат

Передача до Пенсійного фонду функції щодо призначення, нарахування та виплати житлових субсидій жодним чином не вплине на громадян. Про це розповів заступник директора Департаменту соціальної політики КМДА Максим Бутченко.

"Змінюється лише механізм виплат. Перерахунки для тих, хто вже оформив субсидію, відбудуться в автоматичному режимі", – пояснив чиновник.

Він також зазначив, що на цей час не спостерігається підвищеної активності українців щодо оформлення субсидій.

"Станом на сьогодні (21 вересня – ред.) у Києві зареєстровано лише 300 нових звернень. Пік оформлення субсидій буде у листопаді, коли люди отримають перші платіжки з рахунками за опалення", – сказав Бутченко.

Автор новини: БОГДАН ПРИХОДЬКО

Джерело: UBR.ua

 • 3065

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 3065

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные консультации

  Смотреть все консультации
  Смотреть все консультации
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст