Коротко про наслідки визнання співпраці з ФОП (договорів ЦПХ) - трудовими відносинами

Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube
Коротко про наслідки визнання співпраці з ФОП (договорів ЦПХ) - трудовими відносинами - 0_01213200_1583831043_5e67580302fca.jpg

Якщо частина кадрів оформлені як ФОП, і відповідно, працюють за договорами ЦПХ, зменшуючи таким чином податкове навантаження, то при наступній перекваліфікації таких договорів ЦПХ у трудові договори в ході перевірок Держпраці або ДПС, для таких роботодавців-замовників можуть виникнути наступні негативні наслідки:

  1. Штраф Держпраці за ст. 265 КЗпП України у розмірі 10 мін. з/п за кожного працівника (наразі це 4,723 х 10 = 47,230 тис. грн.), а для платників єдиного податку 1-3 груп - попередження;
  2. Донарахування ПДФО 18%;
  3. Донарахування військового збору 1,5%;
  4. Донарахування ЄСВ 22% + штраф 20% та пеня за кожен день;
  5. Штраф 25% або 50% або 75% згідно ст. 127 ПК України.

Щодо пункту 1, штраф Держпраці

Можливість перекваліфікації інспектором Держпраці договорів ЦПХ у трудові – питання неоднозначне і довгий час дискусійне. Деякі суди у рішеннях констатують факт відсутності у Держпраці повноваження з перекваліфікації договорів ЦПХ у трудові. Проте більшість судів не бачать нічого дивного у такій перекваліфікації і стають на бік Держпраці. На практиці це відбувається так: за результатами інспекційного відвідування, Держпраці виносить постанову про накладення штрафу за допуск працівника до роботи без укладення трудового договору, такий «роботодавець» йде в суд її оскаржувати, проте суд в задоволенні такого позову відмовляє, констатуючи в рішенні існування трудових відносин (у яких випадках це може статися, див. попередню мою статтю).

Читайте статтю: Трудовий договір чи договір ЦПХ: відмінності в контексті перевірок Держпраці, ДПС

Щодо пунктів 2, 3, 5

Після отримання інформації про факт перекваліфікації договорів ЦПХ у трудові договори, податківці можуть завітати з позаплановою перевіркою. Перелічені донарахування (а саме ПДФО + військовий збір + ЄСВ = 41,5% від усіх виплат таким ФОПам за весь час договорів ЦПХ) + штрафи за несвоєчасну сплату – проводяться саме ДПС, а не Держпраці.

Щодо пункту 4

Донарахування ЄСВ за кожного найманого працівника – пункт дещо спірний, адже ЄСВ сплачується один раз і, відповідно, ФОПом ЄСВ вже було сплачене.

Але ж за «найманого працівника» ЄСВ сплачене не було, скажуть податківці, і донарахують його з штрафом та пенею за кожен день прострочення. А ви вже оскаржуйте, як то кажуть.

З оскарженням теж виникає проблема. Адже доводячи, що ЄСВ за найманого працівника донараховане неправомірно, ви по суті визнаєте факт наявності трудових відносин, а мета часто в іншому – довести факт відсутності трудових відносин і правомірну співпрацю з ФОП по договорам ЦПХ…

Авттор статті: Савченко Олена

Читайте статтю: Чи можна відмовити інспектору праці у наданні договорів ЦПХ? (lоговір цивільно-правового характеру)

5022
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярные судебные решения
ЕСПЧ
1