Главная Ссылки ... Андрій Діхтярук: Конституційно-правовий аспект права на вищу освіту Андрій Діхтярук: Конституційно-правовий аспект пра...

Андрій Діхтярук: Конституційно-правовий аспект права на вищу освіту

Першорядною умовою всебічного розвитку особистості та одним з основних прав людини є право на освіту.

Європейський шлях України вимагає, щоб освітня політика, як і інші сфери, формувалася з урахуванням загальнонаціональних інтересів і сучасних тенденцій світового розвитку. Саме ці вимоги обумовлюють необхідність реформи системи освіти.

Для покращення якості освіти необхідне ґрунтовне дослідження її правового регулювання. З історичної точки зору вища освіта є порівняно

новою інституцією. Перші вищі навчальні заклади в Україні, як і в інших країнах Європи, з'явилися в середньовічну епоху.

Гадяцький договір, укладений в 1658 році, окрім іншого, вперше закріпив право на освіту. Згодом це важливе право знайшло своє місце в Конституції Пилипа Орлика 1710 року, було зафіксовано в Статутах про державний устрій права і вольності УНР в Конституції 1918 року, а також в усіх Конституціях УРСР.

Дослідники питання розвитку освітнього законодавства привертають увагу до історичної особливості, яка дозволила увібрати найкращі якості вищої освіти інших європейських країн. Ця особливість полягає в тому, що частини сучасної України у свій час входили у склад різних держав.

Формування вищої освіти на українських землях почалося з виникнення перших “вишів”. Першою відчинила двері для студентів Острозька слов'яно-греко-латинська академія, яка з'явилася у 1567 році. В 1661 році був заснований Львівський університет, на сорок років пізніше - Києво-Могилянська академія. В XIX сторіччі з'явилися Київський, Новоросійський і Чернівецький університети.

Освітня політика суттєво змінилася внаслідок розпаду Російської та Австро-Угорської імперій.

Початок ХХ сторіччя відрізняється зупинкою у розвитку освітнього законодавства. Ухвалення Закону «Про управління освітою», який передав певні управлінські функції на місця, вважають єдиним досягненням того часу.

Радянська влада розглядала освіту як значий інтелектуальний фактор та інструмент ідеології. Держава чинила суттєвий вплив на учбові заклади - діяльність радянських “вишів” була вкрай стандартизована. В СРСР права на вищу освіту закріпили в Конституціях 1936 і 1977 років.

З проголошення незалежності України в 1991 році почалося створення національної освітньої системи. Був запущений процес будівництва нового управління державою, основними цінностями якої є забезпечення інтересів та розвитку людини.

До вересня 2017 року освітня політика регулювалася Законом України «Про освіту», ухваленим в 1991 році.

Конституція, прийнята в 1996 році, визначила і закріпила право на освіту. З ухваленням основного закону почався новий період розвитку і здійснення права на освіту в Україні.

Андрій Діхтярук, експерт фінансового права

Просмотров : 446
logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст