Документ 388-2024-п, чинний, поточна редакція — Прийняття від 09.04.2024
( Остання подія — Набрання чинності, відбулась 12.04.2024. Подивитися в історії? )
Виберіть формат файлу для збереження:

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 9 квітня 2024 р. № 388
Київ

Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства

Відповідно до абзацу тринадцятого частини першої статті 6 Закону України “Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити такі, що додаються:

перелік воєнних та політичних ризиків;

Умови і порядок страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства.

2. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 квітня 2024 р. № 388

ПЕРЕЛІК
воєнних та політичних ризиків

1. До воєнних ризиків належать такі страхові ризики, що можуть виникнути на території України:

1) воєнний конфлікт, включаючи війну або збройний конфлікт, збройна агресія, бойові дії, масові заворушення;

2) насильницька зміна чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади;

3) терористичні акти та/або диверсії, в тому числі спричинені подіями, передбаченими у підпунктах 1 або 2 цього пункту;

4) окупація, анексія.

2. До політичних ризиків належать такі страхові ризики, що можуть виникнути на території України:

1) здійснене органами державної влади України примусове відчуження майна/вилучення майна суб’єкта господарювання (позбавлення права власності на майно);

2) безпідставне (незаконне) відкликання ліцензії з боку регулятора ринку або примусове припинення (зупинення) діяльності суб’єкта господарювання державними органами, що встановлене рішенням суду, що набрало законної сили, крім випадків, коли таке припинення діяльності спричинене невиконанням суб’єктом господарювання вимог законодавства;

3) невиконання або відмова від виконання державою зобов’язань, визначених законодавством, стратегічними або програмними документами, затвердженими в установленому законодавством порядку, та/або інвестиційним договором за умови, що суб’єкт господарювання має право вимагати виконання таких зобов’язань;

4) введення державою заборони (платіжні ембарго, мораторій) на здійснення розрахунків;

5) неможливість конвертації валюти або переказу валюти за кордон суб’єктом господарювання, крім випадків, передбачених законодавством.




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 квітня 2024 р. № 388

УМОВИ І ПОРЯДОК
страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства

Загальні положення

1. Ці Умови і порядок регулюють відносини, пов’язані з наданням Експортно-кредитним агентством (далі - ЕКА), що є страховиком із спеціальним статусом, послуг із страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності ЕКА.

2. ЕКА відповідно до цих Умов і порядку здійснює:

1) страхування (перестрахування) від воєнних та/або політичних ризиків кредитів українських суб’єктів господарювання, пов’язаних з інвестиціями у створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження (далі - страхування (перестрахування) інвестиційних кредитів);

2) страхування (перестрахування) від воєнних та/або політичних ризиків прямих інвестицій в Україну (далі - страхування (перестрахування) інвестицій).

Дія цих Умов і порядку не поширюється на діяльність із страхування (перестрахування) та надання гарантій ЕКА за іншими видами діяльності, визначеними статтею 6 Закону України “Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності” (далі - Закон).

3. Страхування (перестрахування) інвестицій або інвестиційних кредитів здійснюється на підставі договорів страхування (перестрахування) інвестицій або договорів страхування (перестрахування) інвестиційних кредитів, які укладаються відповідно до політики страхування (перестрахування) інвестиційних кредитів або інвестицій від воєнних та політичних ризиків ЕКА.

Умови страхування (перестрахування) інвестицій або інвестиційних кредитів визначаються договорами страхування (перестрахування), що укладаються ЕКА.

4. У цих Умовах і порядку термін “інвестиційний кредит” означає кредит, виданий українському суб’єкту господарювання, пов’язаний з інвестиціями у створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження.

Терміни “страхувальник”, “страховий ризик”, “страхова сума”, “страхова виплата”, “страховий тариф”, “вихідне перестрахування”, “вхідне перестрахування” вживаються в цих Умовах і порядку у значенні, наведеному в Законі України “Про страхування”.

Інші терміни, які вживаються в цих Умовах і порядку, застосовуються у значенні, наведеному в законодавстві та міжнародних договорах України.

Страхування інвестицій

5. Договори страхування інвестицій укладаються страховиком із страхувальниками, які відповідають вимогам, визначеним пунктом 9 цих Умов і порядку.

6. Договір страхування (вихідного перестрахування) інвестицій може укладатися на випадок настання одного або більше страхових ризиків - воєнних та/або політичних ризиків, що можуть виникнути на території України, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 388 “Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства”.

7. Об’єктом страхування за договором страхування інвестицій є можливі збитки страхувальника внаслідок повної або часткової втрати прямих інвестицій в Україну та/або часткової або повної неможливості отримання з таких інвестицій дивідендів, які розміщені на рахунку у фінансовій установі з метою їх подальшого переказу страхувальнику, рішення про виплату яких прийнято в установленому законодавством порядку, внаслідок настання передбаченої договором страхування інвестицій події, на випадок виникнення якої проводиться страхування (страхового ризику).

8. Предметом договору страхування інвестицій є передача страхувальником за плату ризику, пов’язаного з об’єктом страхування, страховику на умовах, визначених законодавством, договором страхування інвестицій або цими Умовами і порядком.

9. Страхувальником за договором страхування інвестицій є фізична або юридична особа, резидент або нерезидент України (інвестор), що здійснює вкладення інвестицій в об’єкт інвестування, який розміщується на території України.

10. Договір страхування інвестицій укладається за умови виконання таких вимог:

1) об’єкт інвестування розміщується на території України, крім територій, на яких на дату укладення договору страхування інвестицій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції;

2) метою прямої інвестиції є створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження;

3) товари (роботи, послуги), які експортуватимуться в результаті реалізації інвестиції, повинні відповідати вимогам статті 8 Закону.

11. Страховими ризиками за договором страхування інвестицій можуть визначатися один або більше воєнних та/або політичних ризиків, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 388 “Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства”.

12. Страховим випадком є понесення страхувальником збитків внаслідок повної або часткової втрати вартості прямої інвестиції та/або часткової або повної неможливості отримання дивідендів з такої інвестиції, внаслідок настання передбаченої договором страхування інвестиції події, на випадок виникнення якої проводиться страхування (страхового ризику).

13. Договором страхування інвестицій можуть бути передбачені винятки із страхових випадків та/або обмеження страхування, положення, що уточнюють ознаки, причини та/або обставини події, що може бути визнана страховим випадком за таким договором, умови, за яких подія, що сталася, може бути визнана страховиком страховим випадком, включаючи встановлення періоду зупинення господарської діяльності об’єкта інвестування внаслідок настання події, на випадок виникнення якої проводиться страхування (страхового ризику), за умови відсутності альтернативних можливостей провадження господарської діяльності суб’єктом господарювання.

14. Договір страхування інвестицій укладається на строк, який визначається за погодженням сторін такого договору.

15. Страхова сума за договором страхування інвестицій встановлюється за згодою сторін такого договору та не може перевищувати вартості прямої інвестиції та/або розміру очікуваних страхувальником дивідендів з такої інвестиції.

16. Страховий тариф визначається ЕКА за кожним окремим договором страхування інвестицій індивідуально відповідно до положення про страхові тарифи.

17. Порядок та умови здійснення страхових виплат визначаються у договорі страхування інвестицій на підставі політики страхування інвестицій ЕКА.

18. За згодою сторін договором страхування інвестицій можуть бути передбачені інші умови, якщо це не суперечить вимогам законодавства, цих Умов і порядку та політиці страхування інвестицій ЕКА.

Страхування інвестиційних кредитів

19. Договори страхування інвестиційних кредитів укладаються страховиком із страхувальниками за умови виконання вимог, визначених у пункті 24 цих Умов і порядку.

20. Договір страхування (вихідного перестрахування) інвестиційних кредитів може укладатися на випадок настання одного або більше страхових ризиків - воєнних та/або політичних ризиків, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 388 “Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства”.

21. Об’єктом страхування за договором страхування інвестиційних кредитів є можливі збитки страхувальника внаслідок повного або часткового невиконання українським суб’єктом господарювання, що є позичальником за кредитним договором, умов такого договору в частині погашення основного боргу за кредитом внаслідок настання передбаченої договором страхування інвестиційних кредитів події, на випадок виникнення якої проводиться страхування (страхового ризику).

22. Предметом договору страхування інвестиційних кредитів є передача страхувальником за плату ризику, пов’язаного з об’єктом страхування, страховику на умовах, визначених законодавством, договором страхування інвестиційних кредитів або цими Умовами і порядком.

23. Страхувальником за договором страхування інвестиційних кредитів є банк, який надав або має намір надати позичальнику інвестиційний кредит.

24. Договір страхування інвестиційних кредитів укладається за умови виконання таких вимог:

1) надання кредитів українським суб’єктам господарювання пов’язане з інвестиціями на створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження;

2) об’єкти та інфраструктура, на створення яких надається інвестиційний кредит, розміщуються на території України, крім територій, на яких на дату укладення договору страхування інвестиційних кредитів ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції;

3) товари (роботи, послуги), які експортуватимуться в результаті реалізації інвестиції, повинні відповідати вимогам статті 8 Закону.

25. Страховими ризиками за договором страхування інвестиційних кредитів можуть визначатися один або більше воєнних та/або політичних ризиків, визначених у переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 388 “Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства”.

26. Страховим випадком є понесення страхувальником збитків внаслідок повного або часткового невиконання позичальником умов кредитного договору в частині погашення основного боргу в разі настання передбаченої договором страхування інвестиційних кредитів події, на випадок виникнення якої проводиться страхування (страхового ризику).

27. Договором страхування інвестиційних кредитів можуть бути передбачені винятки із страхових випадків та/або обмеження страхування, положення, що уточнюють ознаки, причини та/або обставини події, що може бути визнана страховим випадком за таким договором, умови, за яких подія, що сталася, може бути визнана страховиком страховим випадком.

28. Договір страхування інвестиційних кредитів укладається на строк, який визначається за погодженням сторін такого договору та не може перевищувати строку кредитування.

29. Страхова сума за договором страхування інвестиційних кредитів встановлюється за згодою сторін договору у межах суми ймовірних збитків страхувальника, яка визначається виходячи з розміру ліміту заборгованості або основного боргу на підставі умов кредитного договору та з урахуванням вимог законодавства. Страхова сума не може перевищувати 100 відсотків ліміту заборгованості або основного боргу.

30. Страховий тариф визначається ЕКА за кожним окремим договором страхування інвестиційних кредитів індивідуально відповідно до положення про страхові тарифи.

31. Порядок та умови здійснення страхових виплат визначаються у договорі страхування інвестиційних кредитів на підставі політики страхування інвестиційних кредитів ЕКА.

32. За згодою сторін договором страхування інвестиційних кредитів можуть бути передбачені інші умови, якщо це не суперечить вимогам законодавства, цих Умов і порядку та політиці страхування інвестиційних кредитів ЕКА.

Перестрахування ризиків за договорами страхування інвестицій та договорами страхування інвестиційних кредитів

33. Перестрахування ризиків за договорами страхування інвестицій або договорами страхування інвестиційних кредитів здійснюється на підставі договору перестрахування, який укладається відповідно до політики перестрахування ЕКА, розробленої з урахуванням вимог законодавства.

34. Умови перестрахування ризиків за договором страхування інвестицій або договором страхування інвестиційних кредитів визначаються договором перестрахування.

35. ЕКА має право укладати договори вхідного та вихідного перестрахування ризиків за договорами страхування інвестицій або договорами страхування інвестиційних кредитів з урахуванням вимог законодавства:

1) із страховиками-нерезидентами та іноземними експортно-кредитними агентствами - членами Міжнародного союзу страховиків кредитів та інвестицій (Бернський союз), крім іноземних експортно-кредитних агентств, що є резидентами Російської Федерації та Республіки Білорусь;

2) за участю перестрахових брокерів України або перестрахових брокерів-нерезидентів;

3) шляхом облігаторного та/або факультативного перестрахування таких ризиків.

36. ЕКА здійснює вихідне перестрахування ризиків за договорами страхування інвестицій або договорами страхування інвестиційних кредитів для забезпечення виконання частини зобов’язань за такими договорами страхування, що перевищують власне утримання ЕКА, визначене політикою перестрахування ЕКА.

37. Договір перестрахування може укладатися ЕКА щодо одного або більше воєнних та/або політичних ризиків, визначених у переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 388 “Про затвердження переліку воєнних та політичних ризиків та Умов і порядку страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства”. Стосовно ризиків за одним договором страхування інвестицій або договором страхування інвестиційних кредитів може укладатися декілька договорів перестрахування.



вгору