В Україні прийняли поправку до законодавства про військову службу і мобілізацію, яка відміняє деякі підстави для відстрочку від мобілізації під час воєнного стану.
Проєкт закону № 9342 прийнятий Верховною Радою та підписаний президентом. Закон від 28 червня 2023 року № 3161-IX що набув чинності 30 червня 2023 року і вніс правки в Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію ― уточнив підстави для відстрочки, вказані в абзаці 11.
Від 30 червня, військовозобов'язані, які мають серед батьків дружини (чоловіка) або власне дружину (чоловіка) з інвалідністю можуть отримати відстрочку тільки, якщо більше немає нікого іншого з родичів, хто зможе турбуватися про цю особу.
За законом, ця правка не має впливати на обставини щодо звільнення військових зі служби, оскільки, зміни внесені в абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а підстави звільнення військовослужбовців передбачений статтею 26 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу, який не змінювали.
«В цю норму Закону змін на сьогоднішній день не було. А тому, військовослужбовець має право на звільнення з військової служби у зв’язку з інвалідністю батька І групи», ― підкреслила вона.
Це передбачає пункт 2 частини 4 статті 26 Закону, за яким військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, під час воєнного стану у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Пользуйтесь консультацией: Что может и не может делать работник ТЦК при вручении повестки — действия при нарушениях
Поправка до статті 23 Закону про Мобілізаційну підготовку і мобілізацію створила суперечності в законодавстві. Осіб, які звільняються можуть призвати назад через бюрократичну неточність.
«Варто звернути увагу на певну суперечність нормативно-правових актів. У статті 26 Закону про військовий обов’язок та військову службу, яка регламентує саме звільнення зі служби, а не відстрочку, підставою для дострокового звільнення зазначено наявність дружини або чоловіка з числа осіб з інвалідністю або одного з батьків чи батьків дружини або чоловіка з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи. Тобто станом на зараз сам факт наявності таких родичів продовжує бути підставою для звільнення. Але не є підставою для відстрочки від служби, оскільки було внесено згадані вище зміни», ― пояснює вона.
Відтепер право на відстрочку надаватиметься не просто особам, які є рідними осіб з інвалідністю, тобто мають батьків І та ІІ групи інвалідності або дружину, яка має інвалідність, незалежно від групи.
«Раніше норма звучала так, що сам факт наявності таких рідних уже давав право на відстрочку. Зараз, після внесення змін, така відстрочка надаватиметься лише у випадку, якщо люди з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати відповідно до закону», ― пояснює вона.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.