Головна Блог Консультації від юристів Як припиняється договір оренди землі у разі ліквідації юридичної особи-орендаря

Як припиняється договір оренди землі у разі ліквідації юридичної особи-орендаря

07.04.2022
Переглядів : 3970

Зміст:

Правовідносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", а також договором оренди.

Відповідно до законодавства, права на земельну ділянку (право власності, право оренди тощо), а також припинення таких прав підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» імперативно встановлено, що договір оренди землі припиняється у разі ліквідації юридичної особи-орендаря. Іншими словами, оренда земельної ділянки припиняється у разі ліквідації орендаря.

Проте процедуру припинення договору оренди землі при ліквідації юридичної особи-орендаря чітко не встановлено законодавством. Тому практично виникає питання, яким чином припиняється договір оренди й коли саме, адже процес ліквідації юридичної особи не може відбуватися миттєво.

Спробуємо розібратися.

Користуйтеся консультацією: Як правильно укласти договір оренди землі

Дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Саме з цією подією пов'язане повне припинення юридичної особи.

Після внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи-орендаря правова підстава на володіння та використання майна перестає існувати, і земельна ділянка підлягає передачі орендодавцю.

Важливо: правовідносини щодо повернення земельної ділянки після ліквідації орендаря регулюватимуться главою 83 Цивільного кодексу України «Придбання, збереження майна без достатньої правової підстави». З ліквідацією орендаря його права та обов'язки не переходять до третіх осіб, а тому застосування норм законодавства, що регулює орендні правовідносини, вже неможливе.

На практиці основним негативним наслідком припинення договору оренди землі внаслідок ліквідації орендаря є ризик того, що земельна ділянка опиниться у користуванні особи, яка не має правових підстав для її використання.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст