Головна Блог Аналітична стаття Статті “Я занадто довго воюю, щоб мене саджати”. Чому військові йдуть у СЗЧ і що з цим робити

“Я занадто довго воюю, щоб мене саджати”. Чому військові йдуть у СЗЧ і що з цим робити

21.11.2024
Переглядів : 861

“Кримінальне провадження проти мене відкрито, але я не переховуюся”, – розповідає військовий з позивним "Кабан", який пів року тому вчинив СЗЧ (cамовільне залишення частини) – після конфлікту з командиром.

На той момент він займав посаду т.в.о. командира взводу. За "Кабаном" пішло до двох десятків побратимів.

Кілька з них уже повернулося на службу в інші бригади. Решта, як і "Кабан", – у статусі тих, хто самовільно залишив військову частину.

“Наприкінці квітня, на другий день після СЗЧ, я дав усі свої дані ВСП і ДБР і попросив допомогти мені з вирішенням цієї ситуації, повідомити номер мого слідчого. За пів року до мене ніхто так і не звернувся”, – розповідає "Кабан".

Через три місяці військовий ще раз звертався до ДБР – йому дали номер його кримінального провадження. "Кабан" попросив номер свого слідчого. ДБР номер не дало, але обіцяло передати слідчому контакт військового. Проте, за словами "Кабана", з того часу на зв’язок ніхто не вийшов.

“Я так розумію, що справ значно більше, ніж правоохоронців. У них просто не вистачає часу і можливостей”, – каже військовослужбовець.

Військова служба правопорядку та Державне бюро розслідувань у відповідях на запит BBC Україна відмовилися повідомити точну кількість дезертирів та військовослужбовців, які самовільно залишили частину.

Але за даними, опублікованими на сайті генпрокуратури, BBC вдалося встановити, що з початку великої війни в Україні розпочали понад 95 тисяч кримінальних проваджень щодо СЗЧ і дезертирства.

На початку 2024 року Володимир Зеленський заявив, що в лавах ЗСУ служать 880 тисяч людей, а секретар РНБО наприкінці жовтня уточнив, що до Сил оборони України призвали 1 мільйон 50 тисяч громадян.

По суті, вчинити СЗЧ і дезертувати могла майже десята частина всієї армії. Хоча такі розрахунки, звичайно, досить приблизні.

Які цифри СЗЧ і дезертирства

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст