Головна Блог Новини Застосування судом принципу jura novit curia – «суд знає закони» – не є безмежним, і при власній перекваліфікації позову суд може порушити право на справедливий суд ( справа №278/2111/23)

Застосування судом принципу jura novit curia – «суд знає закони» – не є безмежним, і при власній перекваліфікації позову суд може порушити право на справедливий суд ( справа №278/2111/23)

18.11.2024
Переглядів : 1182

Застосування судом принципу jura novit curia («суд знає закони») не є безмежним. Принцип jura novit curia, з одного боку, підлягає безумовному застосуванню: суд зобов’язаний застосувати правильні норми права, перекваліфікувавши позов, незалежно від посилань позивача; з іншого боку, перекваліфіковуючи позов за цим принципом, суд може порушити право на справедливий суд як щодо відповідача, так і щодо позивача. У таких умовах слід зважати на принцип змагальності та рівності сторін, яких не можна позбавляти права на аргументування своєї позиції в умовах нової кваліфікації. На це вказав Верховний Суд у постанові від 4 вересня 2024 року по справі №278/2111/23. (Джерело : Судово-юридична газета)

Обставини справи

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув касаційну скаргу представника позивача у справі за позовом до АТ КБ «ПриватБанк» про захист прав споживача, зобов’язання вчинити дії.

Суди встановили, що між ПАТ КБ «ПриватБанк» та позивачем було укладено кредитний договір з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії карти.

Рішенням районного суду від 26 травня 2016 року у справі №278/467/16 стягнуто з позивача на користь ПАТ КБ «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором. Зобов’язання за кредитним договором, визначені зазначеним рішенням (справа № 278/467/16-ц), позивач виконав у повному обсязі. Згідно з випискою по рахунку та розрахунку заборгованості за кредитним договором вбачається наявність у позивача заборгованості перед банком.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково.

Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував і ухвалив нове судове рішення про відмову у задоволенні позову. Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що суд першої інстанції порушив принцип диспозитивності цивільного судочинства, бо вийшов за межі позовних вимог, оскільки позивач не пред’являв позовних вимог про припинення зобов’язання.

Пред’явлені позивачем позовні вимоги про визнання дій банку щодо нарахування кредитної заборгованості неправомірними та скасування заборгованості не відповідають критерію ефективності способу захисту порушеного права, оскільки належним способом захисту є саме визнання припиненими зобов’язань перед банком за кредитним договором внаслідок їх повного виконання, як превентивний спосіб захисту, який має забезпечити, щоб обидві сторони могли знати свої права та обов’язки за кредитним договором та діяти, не порушуючи їх.

Обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові.

Позиція Верховного Суду

Переглядаючи справу, Верховний Суд погодився з висновками апеляційного суду та звернув увагу на таке.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст