Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №9901/639/18

Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №9901/639/18

21.07.2022
Автор:
Переглядів : 60



УХВАЛА

18 січня 2021 року

Київ

справа №9901/639/18

адміністративне провадження №П/9901/639/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А. Ю.,

суддів: Берназюка Я. О., Стародуба О. П, Мороз Л. Л., Кравчука В. М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Глущенка Д. В.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, третя особа: Національна школа суддів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою про:

- визнання протиправними дій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - відповідач, ВККСУ), вчинених в ході кваліфікаційного оцінювання позивача, а саме: щодо неналежного оформлення суддівського досьє; задавання позивачу в ході співбесіди запитань, які не відповідають вимогам чинного законодавства; щодо вказівки під час проведення співбесіди на наявність інформації про недоброчесність позивача; щодо включення до резолютивної частини рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18 травня 2018 року інформації про рекомендування розглянути питання про звільнення позивача з займаної посади;

- визнання протиправною бездіяльністі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, допущеної в ході кваліфікаційного оцінювання позивача, що виразилось в незазначені у рішенні № 732/ко-18 від 18 травня 2018 року мотивів його ухвалення.

- визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18 травня 2018 року № 732/ко-18.

Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні 18.01.2021 позивачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до обрання повноважного складу ВККС.

Обґрунтовуючи своє клопотання ОСОБА_1 вказав, що має на меті примиритися з відповідачем та врегулювати спір в позасудовому порядку, оскільки пере6уває у відставці та не планує подальше продовження кар'єри судді. У зв'язку з тим, що на даний момент повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не сформовано, він позбавлений можливості мирного врегулювання з керівництвом органу.

Колегія суддів, розв'язуючи клопотання ОСОБА_1, приходить до висновку про його задоволення з огляду на наступне.

Так, правовий статус ВККСУ визначений Законом України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до статті 92 якого Комісія є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.

ВККСУ є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.

07 листопада 2019 року набрав чинності Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування".

Пунктами 2 та 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що з дня набрання ним чинності повноваження членів ВККСУ припиняються, а керівник секретаріату ВККСУ призначається за результатами конкурсу з урахуванням вимог закону.

Вища рада правосуддя протягом 90 днів з дня набрання чинності Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, формує за результатами конкурсу склад ВККСУ відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Таким чином, станом на час розгляду Верховним Судом указаного позову, відповідач у справі - ВККСУ фактично перебуває у стані перетворення, тобто повноваження попереднього складу членів цього колегіального органу, зокрема і голови, вже були припинені на підставі зазначених норм Закону, водночас новий склад ВККС ще не був утворений у визначеному законодавством порядку.

Фактична відсутність складу ВККСУ є обставиною, що об'єктивно унеможливлює реалізацію цим органом своїх прав та виконання обов'язків, обумовлених його правовим статусом, як державного колегіального органу суддівського врядування, тобто свідчить про тимчасову неповноважність Комісії в цей період.

Відповідно до ч. 5 ст. 47 КАС сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 236 КАС суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.

З огляду на тимчасову неповноважність Комісії, в зв'язку зі специфічним статусом позивача як судді у відставці, позивач позбавлений можливості реалізувати своє процесуальне право на примирення з відповідачем.

Комісія, в свою чергу, не може у встановлений Законом спосіб прийняти будь - яке рішення щодо примирення, відтак належним буде зупинення провадження у справі до формування повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Керуючись статтями 236, 241, 242, 243, 248, 250, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, третя особа: Національна школа суддів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення зупинити до формування повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Я. О. Берназюк

О. П. Стародуб

Л. Л. Мороз

В. М. Кравчук

Повне судове рішення складено 20 січня 2021 року.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст