Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 15.08.2021 року у справі №520/129/20

Ухвала КАС ВП від 15.08.2021 року у справі №520/129/20

20.07.2022
Автор:
Переглядів : 42



УХВАЛА

12 серпня 2021 року

м. Київ

справа № 520/129/20

адміністративне провадження № К/9901/27649/21

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Данилевич Н. А., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2021 року та ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2021 року у справі №520/129/20 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, Управління економіки Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території м. Куп'янська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2021 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, Управління економіки Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Конкурсного комітету з визначення 72; втомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території м. Куп'янська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області № 243 від 05.07.2019 "Про допуск/недопуск перевізників-претендентів до участі у конкурсі з перевезення пасажирів" щодо відсутності підстав для недопуску до участі у конкурсі, який відбувся 09.07.2019 на об'єкт конкурсу - маршрут №14 "Цукрокомбінат - м-н Ювілейний", - ФОП ОСОБА_3.

Визнано протиправним та скасовано рішення про результати конкурсу засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території м. Куп'япська, оформленого протоколом від 09.07.2019, щодо визнання переможцем конкурсу, як такого, що набрав найбільшу кількість балів на об'єкт конкурсу міський автобусний маршрут №14 "Цукрокомбінат - м-н Ювілейний", - ФОП ОСОБА_3, а такими, що посіли друге місце на об'єкт конкурсу - міський автобусний маршрут №14 "Цукрокомбінат - м-н Ювілейний" - ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2.

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області № 283 від 16.07.2019 "Про визначення переможця/переможців конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування".

Визнано недійсним укладений між Управлінням економіки Куп'янської міської ради та ФОП ОСОБА_3 договір №194 про організацію перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Куп'янськ від 23.07.2019.

Зобов'язано Конкурсний комітет з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території м. Куп'янська та виконавчий комітет Куп'янської міської ради Харківської області здійснити перерахунок балів відповідно до системи оцінки з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення щодо визначення переможця конкурсу, який відбувся 09.07.2019 на об'єкт конкурсу - міський автобусний маршрут №14 "Цукрокомбінат - м-н Ювілейний".

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2021 року апеляційні скарги ОСОБА_1, Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_3 - залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 по справі № 520/129/20 залишено без змін.

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - закрито.

17.06.2021 від ОСОБА_1 подано до суду заяву про ухвалення додаткового рішення по вирішенню питання про судові витрати, в якому він просить стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 803,85 грн.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2021 року було відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 520/129/20.

Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті 328 КАС України.

За правилами частини 4 статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частини 4 статті 328 КАС України.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) пункту 4 частини 2 статті 330 КАС України підстави (підстав).

У касаційній скарзі скаржник зазначає, що касаційну скаргу на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2021 року ним подано на підставі пунктів 3, 4 частини 4 статті 328 КАС України у їх сукупності.

Також касаційна скарга в частині наведених у ній обґрунтувань містить лише детально викладені фактичні обставини справи, незгоду з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій та цитування норм законодавства. При цьому, касаційна скарга не містить вказівки на конкретні висновки суду (судів), рішення якого (яких) оскаржується, із одночасним зазначенням норм права (пункт, частина, стаття), які неправильно застосовані цим судом. У касаційній скарзі не зазначено, який саме висновок необхідно сформулювати та на підставі аналізу яких актів законодавства.

Разом з тим, у разі подання касаційної скарги на підставі пункту 3 частини 4 статті 328 КАС України недостатньо самого лише посилання на такий підпункт та зазначення щодо якого саме питання застосування норми права у подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду. Необхідно указати конкретну норму права щодо застосування якої відсутній такий висновок. Скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та (або) апеляційної інстанцій було застосовано неправильно, а також обґрунтувати у чому полягає помилка судів при застосуванні відповідної норми права та як на думку скаржника відповідна норма повинна застосовуватися.

З огляду на викладене, за такого правового обґрунтування касаційної скарги, Суд вважає безпідставними посилання скаржника на пункт 3 частини 4 статті 328 КАС України як на підставу касаційного оскарження.

Відповідно до п.4 ч.4 ст.328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у випадку, якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених п.4 ч.4 ст.328 КАС України.

Згідно із п.4 ч.4 ст.328 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо:

1) суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених п.4 ч.4 ст.328 КАС України; або

3) суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи;

4) суд встановив обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів.

Отже, п.4 ч.4 ст.328 КАС України передбачено перелік порушень норм процесуального права, які є підставою для скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд.

Проте, Суд вказує, що самого лише посилання в касаційній скарзі на оскарження судових рішень з підстав, передбачених п.4 ч.4 ст.328 КАС України не достатньо, вказане повинно наводитись у взаємозв'язку із підставами касаційного оскарження, передбаченими п.4 ч.4 ст.328 КАС України.

Разом з тим, скаржником не вказано в касаційній скарзі, яке саме порушення судами процесуального права може бути підставою для скасування судового рішення з направленням справи на новий розгляд.

Таким чином, скаржником в касаційній скарзі не зазначено підстав касаційного оскарження судових рішень у розумінні частини 4 статті 328 КАС України.

Частиною 3 статті 328 КАС України встановлений вичерпний перелік ухвал суду апеляційної інстанції, які можуть бути оскаржені у касаційному порядку.

Так, у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову та заміни заходу забезпечення позову, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у роз'ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.

Отже, законодавцем визначено, що особа може скористатись правом на касаційне оскарження судових рішень виключно у визначених Частиною 3 статті 328 КАС України випадках.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частинах другій і третій статті 328, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Натомість скаржником ухвала Другого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2021 року у справі №520/129/20 оскаржується з підстав, передбачених п.1, 2, 3, 4 ч.4 ст.328 КАС України.

Скаржник вказує, що за змістом КАС України, вирішення ініційованого ним питання щодо винесення додаткового рішення у справі мало б бути здійснено в процесуальній формі додаткової постанови, а не ухвали.

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.252 КАС України про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.

Водночас, інші аргументи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів у справі та неповного з'ясування обставин справи судом апеляційної інстанції, що виключає можливість їхнього перегляду з цих підстав судом касаційної інстанції, межі якого визначені статтею 341 КАС України.

Отже, скаржником не зазначено підстав, за якими може бути оскаржено ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2021 року.

Також, Суд зазначає, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2021 рішення Харківського окружного адміністративного суду від
16.10.2020 по справі № 520/129/20 було залишено без змін, проте в резолютивній частині касаційної скарги скаржником оскаржується лише постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2021.

З урахуванням змін до КАС України, внесених Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX і які набрали чинності 8 лютого 2020 року, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження унеможливлює її прийняття до розгляду і відкриття касаційного провадження.

Фактично доводи касаційної скарги зводяться до незгоди з ухваленими рішеннями, переоцінки встановлених судами обставин та досліджених ними доказів, що виходить за межі касаційного перегляду, які визначені статтею 341 КАС України.

Отже, скаржником не викладено передбачені статтею 328 КАС України умови, за яких оскаржувані судові рішення можуть бути переглянуті судом касаційної інстанції на підставі пункту 3 частини 4 статті 328 КАС України, тому касаційну скаргу необхідно повернути особі, яка її подала, на підставі пункту 4 частини 5 статті 332 КАС України.

Керуючись статтею 248, пунктом 4 частини 5 статті 332 КАС України,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2021 року та ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2021 року у справі №520/129/20 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, Управління економіки Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території м. Куп'янська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути особі, яка її подала.

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 КАС України.

Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.

СуддяН. А. Данилевич

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст