УХВАЛА28 травня 2020 рокуКиївсправа №640/8226/19адміністративне провадження №К/9901/13665/20Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Пасічник С. С., перевіривши касаційну скаргу Київської митниці Держмитслужби на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.11.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2020 у справі №640/8226/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні імпортно-експортні технології" до Київської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості, картки відмови,УСТАНОВИЛ:27.05.2020 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла зазначена касаційна скарга.Частиною
1 статті
55 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.Згідно з частиною
3 статті
55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.Частиною
4 статті
55 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.Згідно підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України у редакції
Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" положення
Кодексу адміністративного судочинства України застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України.2 червня 2016 року Верховною Радою України було прийнято
Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", яким внесено зміни до Конституції України (Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), відповідно до яких розділ XV "Перехідні положення" Основного Закону України було доповнено пунктом 16-1, підпункт 11 якого передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" від 2 червня 2016 року №1401-VIII.Таким чином з 1 січня 2020 року представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.Суд звертає увагу на те, що підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України врегульовані лише питання представництва.Водночас самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.Отже для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).Враховуючи наведене, допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею
44 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальних прав можливий за умов, визначених законодавством.Касаційна скарга, подана від імені Київської митниці Держмитслужби, підписана Олександром Збаржевецьким, проте будь яких документів в підтвердження його повноважень не надано.За правилами пункту
1 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.Враховуючи, що документів, які б засвідчували право О. Збаржевецького на здійснення представництва (самопредставництва) юридичної особи не надано, то відповідно до пункту
1 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України скарга не приймається до розгляду та повертається заявнику.Враховуючи викладене та керуючись статтею
332 КАС України, судУХВАЛИВ:Касаційну скаргу Київської митниці Держмитслужби на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні імпортно-експортні технології" до Київської митниці ДФС про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії повернути особі, яка її подала.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає..............С. С. Пасічник,Суддя Верховного Суду