Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією
Відповідно до статей 12 - 1 і 20 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається.
координатором експериментального проекту є Міністерство внутрішніх справ;
учасниками експериментального проекту є Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції, Державна міграційна служба, Державна прикордонна служба, Національна поліція та Служба безпеки;
реалізація експериментального проекту здійснюється в межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік Державній міграційній службі;
на строк дії експериментального проекту тимчасове посвідчення громадянина України, крім осіб, визначених Правилами оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1111 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 30, ст. 1550), також видається громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
4. Подання документів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби, для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України особою, на ім’я якої оформлено тимчасове посвідчення громадянина України, відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою, здійснюється лише в разі, коли такою особою після отримання тимчасового посвідчення громадянина України було оформлено та отримано на території України паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
5. Міністерству внутрішніх справ:
забезпечити координацію заходів щодо реалізації експериментального проекту;
подати протягом двох місяців після завершення експериментального проекту Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації, а також пропозиції щодо вдосконалення законодавчих та інших актів законодавства у відповідній сфері.
6. Ця постанова набирає чинності через 20 днів з дня її опублікування.
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією
1. Цей Порядок визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України (далі - тимчасове посвідчення) громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації:
особам, які втратили паспорт громадянина України, на ім’я яких із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) оформлено паспорт громадянина України та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або щодо яких наявна інформація про оформлення паспорта громадянина України/паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яка зафіксована у формі електронних даних у відомчій інформаційній системі ДМС (далі - відомча система ДМС);
особам до 18 років, щодо яких відсутня інформація в Реєстрі або у відомчій системі ДМС.
Тимчасове посвідчення є документом, який посвідчує особу і підтверджує її належність до громадянства України.
Оформлення тимчасового посвідчення особі без її присутності здійснюється ДМС на підставі звернення одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законний представник), або одного з подружжя, повнолітніх дитини або онука/онуки, рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри (далі - член сім’ї), або офіційного звернення Мінреінтеграції.
2. Тимчасове посвідчення оформляється відповідно до цього Порядку з урахуванням Правил оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1111 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 30, ст. 1550).
3. Оформлення тимчасового посвідчення здійснюється безоплатно протягом 15 робочих днів з дня подання заяви-анкети, зразок якої затверджено наказом МВС від 26 листопада 2014 р. № 1279 “Про затвердження зразка заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру” (далі - заява-анкета).
Строк дії тимчасового посвідчення становить три місяці.
4. Для оформлення тимчасового посвідчення законний представник, член сім’ї подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:
1) письмову заяву із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється тимчасове посвідчення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), у тому числі змінені, дата народження, місце народження, унікальний номер запису в Реєстрі (за наявності), зареєстроване/задеклароване місце проживання тощо), реквізити втраченого паспорта громадянина України/паспорта громадянина України для виїзду за кордон (за наявності), а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення тимчасового посвідчення, та способу подальшої передачі тимчасового посвідчення такій особі. У заяві обов’язково зазначаються засоби комунікації з особою, яка подала документи (поштова адреса, адреса електронної поштової скриньки, засоби телефонного зв’язку);
2) свідоцтво про народження або документ про реєстрацію народження, виданий компетентним органом іноземної держави і легалізований в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (у тому числі його копія, засвідчена в установленому порядку), або електронне відображення актового запису, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження - у разі оформлення тимчасового посвідчення особі у віці до 18 років, щодо якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.
У разі відсутності свідоцтва про народження такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної в письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС;
3) документ, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї (документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, е-паспорт, е-паспорт для виїзду за кордон, е-посвідка на тимчасове проживання, е-посвідка на постійне проживання, єДокумент), та документ, що підтверджує повноваження особи (у разі подання документів законним представником) або факт родинних стосунків (у разі подання документів членом сім’ї).
У разі відсутності у законних представників, членів сім’ї документів, які підтверджують їх повноваження або факт родинних стосунків, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної в письмовій заяві. Перевірка зазначених відомостей проводиться за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманими шляхом електронної інформаційної взаємодії між електронними інформаційними ресурсами Мін’юсту та ДМС через систему електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, установленому законодавством;
4) одна кольорова фотокартка особи у віці до 18 років розміром 10 × 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС) - у разі оформлення тимчасового посвідчення особі у віці до 18 років, щодо якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.