Головна Блог Консультації від юристів Помилки в торгах (аукціоні) СЕТАМ як підстави для скасування переходу права власності

Помилки в торгах (аукціоні) СЕТАМ як підстави для скасування переходу права власності

01.03.2022
Переглядів : 2093

Зміст:

Торги (аукціон) СЕТАМ – це єдина система електронних торгів із продажу арештованого майна органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями в Україні. Основним завданням цього сайту є перехід права власності від боржника до платоспроможного покупця для погашення заборгованості перед стягувачем.

Підготовка, проведення торгів здійснюється за встановленим, зрозумілим порядком, помилки під час торгів у сетах зустрічаються дуже рідко, але все ж таки зустрічаються. «Форум сетам» є важливим не тільки для боржників, а й для покупців, тому що помилки в сетах можуть ускладнити користування майном, придбаним на даному сайті, тому не нехтуйте юридичною підготовкою перед придбанням майна у даний спосіб. Досвідчений адвокат у справах їх побачить точно, а я ці помилки покажу та прокоментую. Шукати помилки у торгах СЕТАМ потрібно не тільки боржнику, а й покупцям, тому що так можна скасувати торги СЕТАМ з наступних причин:

  • не встановлення виконавцем, що майно виставлене на торги є спільно нажитим майном подружжя або інша сумісна власність;
  • звіт про оцінку майна втратив чинність, тому торги недійсні;
  • не отримання боржником повідомлення від виконавця про продаж майна на цілях;
  • скасування виконавчого напису нотаріуса як підстави для визнання недійсними торгів СЕТАМ;
  • занижено вартість майна;
  • немає дозволу органу опіки та піклування на реалізацію майна, в якому проживає дитина;
  • проведення оцінки без входження оцінювача (експерта) до об'єкта оцінки.

Не встановлення виконавцем, що майно виставлено на торги є спільно нажитим майном подружжя (загальна власність)

Поширеною ситуацією є випадки, коли внески в садовому товаристві сплачувала одна особа, а майно перебуває у спільній сумісній власності. Тому факт реєстрації на ім'я одного з власників (подружжя) нерухомого майна, що є спільним майном, не свідчить, що воно належить лише цій особі.

Оскільки спільне майно є спільною власністю кількох осіб (наприклад, подружжя, або спільний бізнес кількох власників), тому відчуження належної частини майна на торгах без отримання виконавцем згоди співвласника, який не є боржником у виконавчому провадженні – є порушенням прав такого співвласника (ухвали Верховного Суду від 22 березня 2021 року справа №756/6374/17 та від 1 квітня 2020 року справа №462/518/18).

Користуйся консультацією: Запис в Єдиному реєстрі боржників, як позбутися від нього

Звіт про оцінку майна, що втратив чинність, тому торги можна визнавати недійсними

Визначення вартості майна, що виставляється на торги, є важливою та обов'язковою дією. А для оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності – суб'єкта господарювання.

Як нічого не вічне у цьому світі, проведена оцінка теж має термін дії – шість місяців з дня її підписання суб'єктом оціночної діяльності – суб'єктом господарювання. Після закінчення цього терміну оцінка майна проводиться повторно (частина 6 статті 57 Закону України "Про виконавче провадження").

Якщо термін дійсності звіту про оцінку майна минув після передачі майна на реалізацію, повторна оцінка такого майна не провадиться.

Встановлюємо дату складання звіту та дату передачі майна на реалізацію, якщо шість місяців минуло, є підстави визнати торги недійсними. Аналогічний обов'язковий правовий висновок викладено в ухвалі Верховного Суду за справою №753/2741/17 від 7 липня 2021 року.

Не отримання боржником повідомлення від виконавця про продаж майна в СЕТАМ

Часто до мене звертаються боржники й кажуть, що вони взагалі не отримували повідомлень від виконавця про продаж їхнього майна на «форум сетам», а дізналися, коли до них у двері стукає новий власник (переможець торгів). Боржники вважають, що якщо вони не були нормально повідомлені – тоді 100% вони зможуть скасувати торги! Але насправді це не так.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст