Зміст:
Часто, не маючи достатньо коштів або бажаючи заощадити, ми з вами віддаємо перевагу купівлі не нового товару в магазині, а вживаного, який можна придбати на ринку, в інтернеті у приватних осіб, у ломбарді… Одним із ризиків купівлі такого товару є те, що він може виявитися краденим. Що робити, якщо купив крадену річ? Чи можна повернути гроші, якщо у вас цю річ вилучать? Нижче ви знайдете відповідь на ці та низку інших важливих питань.
У ст. 388 Цивільного кодексу України йдеться про те, що набувач майна є сумлінним, якщо він не знав і не міг знати, що продавець не мав права ним розпоряджатися. Тобто у випадку, якщо відбулося придбання краденого через незнання, і ви не були в курсі того, що продавець отримав майно незаконним шляхом, ви вважатиметеся сумлінним покупцем. І ви залишитеся таким, навіть якщо отримаєте викрадену річ безкоштовно, наприклад, у подарунок. У цьому разі чинник оплати для визначення сумлінності придбання майна немає жодного значення.
Також жодного значення не має те, чи встигли ви перепродати цю річ якомусь іншому покупцеві, адже як сумлінний покупець маєте повне право розпоряджатися нею.
Користуйся консультацією: Яка різниця між крадіжкою і знахідкою телефону
У Кримінальному кодексі існує 198 стаття - скуповування краденого в Україні, де передбачено кримінальну відповідальність за купівлю майна, одержаного незаконним шляхом.
Відповідаючи на запитання про те, чи будете ви співучасником, якщо виявиться, що придбана вами річ - викрадена, - все залежить від того, чи зможуть слідчий і прокурор довести, що, купуючи річ, ви знали або могли знати про те, що майно було отримано продавцем кримінально протиправним шляхом. Яким саме злочинним шляхом значення не має – його могли вкрасти, заволодіти внаслідок шахрайства, зловживання службовим становищем тощо.
Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, у разі пред'явлення вам підозри та звинувачення у скупці краденого за статтею 198, зобов'язання доведення вашої провини лежить не на вас, а на слідчому та прокурорі (ст. 92). Ви ж своєю чергою маєте право надати докази, які підтверджують вашу невинність – те, що ви не знали про реальне походження вкраденої речі, не були раніше знайомі з продавцем, не брали участі в організації та виконанні злочинних дій тощо.
Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?
Навіть якщо ви сумлінний набувач речі, у вас можуть її вилучити в рамках цивільного чи кримінального процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 388 Цивільного кодексу, законний власник майна має право на його витребування від сумлінного набувача, якщо воно було втрачене власником або особою, якій він передав майно у володіння, або ж вкрадено у них, або ж вибуло з їхнього володіння не з їхньої волі іншим шляхом. Для того, щоб повернути річ у своє володіння, її власник має подати відповідний цивільний позов.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.