Главная Блог Новости ВС роз'яснив, за яких умов ухилянта можна звільнити від відбування покарання з випробуванням ( справа №596/801/23.)

ВС роз'яснив, за яких умов ухилянта можна звільнити від відбування покарання з випробуванням ( справа №596/801/23.)

03.07.2024
Просмотров : 1586

Той факт, що військовозобов’язаний, який ухилився від призову на військову службу під час мобілізації, однак беззаперечно визнав свою вину та розкаявся у вчиненому і на момент апеляційного перегляду вже призваний на військову службу за мобілізацією та проходить військову службу у військовій частині, свідчить про можливість звільнення особи від відбування покарання з випробуванням.

Про це зазначила в своїй постанові від 17 травня 2024 року колегія суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду по справі №596/801/23.

Обставини справи: Після отримання повістки та проходження медичного обстеження за рішенням військово-лікарської комісії військовозобов’язаного було визнано здоровим і придатним до несення військової служби та таким, що підлягає призову за мобілізацією.

У подальшому йому було вручено повістку із зобов’язанням прибути до ТЦК для направлення на військову службу за мобілізацією. Однак він не прибув до місця призову за мобілізацією.

Аналізуйте судовий акт: Навіть за наявності підстав для відстрочки особу мобілізували: суд скасував наказ про мобілізацію, але звільнити з військової служби, або ж зняти з обліку - не зміг (ВС КАС № 340/3208/22 від 31.05.2024 р.)

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: Місцевий суд визнав винуватим та засудив військовозобов’язаного за ст. 336 КК, і на підставі ст. 75 КК звільнив від відбування покарання з випробуванням. Апеляційний суд скасував цей вирок в частині призначено покарання і ухвалив новий вирок, яким визнав винуватим та засудив військовозобов’язаного за ст. 336 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць. Тобто, до реального покарання.

У касаційній скарзі захисник зазначає, що під час апеляційного розгляду засуджений беззаперечно визнав вину та розкаявся у вчиненому, запевнив про відсутність у нього намірів ухилятися від мобілізації у майбутньому та висловив готовність проходити службу в ЗСУ та на даний час призваний на військову службу за мобілізацією. Тому вважає, що вирок апеляційного суду про можливість виправлення обвинуваченого лише в умовах ізоляції його від суспільства є необґрунтованим.

Позиція Верховного Суду: ККС скасував вирок апеляційного суду та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

В обґрунтування позиції ККС вказує, що апеляційному суду слід звернути увагу на доводи захисника про необхідність застосування щодо засудженого положень ст. 75 КК під час нового апеляційного розгляду, оскільки в апеляційній скарзі прокурором ставилось питання лише щодо відсутності підстав для звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням.

Суду апеляційної інстанції необхідно врахувати нові обставини, встановлені в ході касаційного розгляду, які можуть суттєво вплинути на висновки апеляційного суду за наслідками перевірки вироку суду першої інстанції.

Зокрема, слід звернути увагу на те, що відповідно до витягу з наказу начальника ТЦК солдата, 1988 року народження, призвано на військову службу із запасу з 25 жовтня 2023 року. Згідно з листом ТЦК від 10 квітня 2024 року військовозобов’язаний направлений в розпорядження командувача військової частини.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст