Главная Блог Аналитические статьи Статьи Усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини: як бути батьком під час війни

Усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини: як бути батьком під час війни

10.04.2025
Просмотров : 929

Спілкування та участь батьків в житті дитини є вкрай важливими для їх гармонійного розвитку. Згідно із законодавством України обоє батьків мають рівні права та обов’язки щодо виховання та спілкування з дитиною. Розлучення батьків або ж їх окреме проживання жодним чином не впливає на обсяг їх прав та обов’язків щодо дитини.

Важливо, щоб той із батьків, з яким проживає дитина, не обмежував процес спілкування та виховання дитини батьком або ж матір’ю, які живуть окремо. Цю можливість передбачено законом, окрім, звісно, випадків, коли це може нашкодити самій дитині.

Але чи працює це в реальному житті? На жаль, на практиці трапляється дуже багато ситуацій, коли рівними правами та обов’язками батьків нехтують і незаконно обмежують спілкування з дитиною. Річ у тім, що в реальному житті більше можливостей до зловживань і маніпуляцій саме у того з батьків, з ким дитина проживає. Зазвичай такі ситуації виникають у результаті неприязні, суперечок та особистих почуттів, які виникають між батьками, що робить мало можливим раціональне вирішення конфлікту та шкодить самій дитини.

Повномасштабне вторгнення зумовило нові виклики для батьків у вихованні та спілкуванні з дітьми, які живуть окремо. Спрощена процедура перетину кордону, переміщення всередині країни та втрата зв’язку з тимчасово окупованими територіями – це лише деякі з моментів, що ускладнюють ситуацію і дозволяють порушувати права іншого з батьків.

У цій статті ми розглянемо, якими є юридичні шляхи усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини, чи та як працюють вони на практиці, а також проаналізуємо, як повномасштабне вторгнення ускладнило процес забезпечення батькам реалізації їхнього права на спілкування з власною дитиною.

Згадайте новину: При визначенні способів участі батька у вихованні дитини, яка перебуває за кордоном, суд може відстрочити виконання рішення в частині особистих зустрічей до закінчення воєнного стану, передбачивши спілкування в режимі відеозв'язку – КЦС ВС

Що каже законодавство стосовно прав дітей та батьків?

Право батьків, які проживають окремо, на участь у вихованні дітей та спілкування з ними гарантовано законодавством України, а саме статтями 141, 153 та 157 Сімейного Кодексу України. Ці права також захищені Конвенцією про права дитини, схваленою Генеральною асамблеєю ООН в 1989 році, яка була ратифікована Верховною Радою України в 1991 році.

Отже, законодавство України чітко вказує на те, що кожен із батьків, незалежно від взаємин між ними, спільного чи окремого проживання та сімейного стану, має право спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні.

Але що ж робити, якщо все-таки виникають перешкоди у спілкуванні з дитиною та її вихованні?

Юридичні заходи впливу, якщо один із батьків обмежує спілкування з дитиною

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст