Актуальність змін
Необхідність врегулювання питань щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом назріла давно. Особливо потреба в таких змінах стала відчутною останні 5 років, коли спочатку карантин, а потім і повномасштабне вторгнення змусило багатьох роботодавців та працівників перейти на дистанційний чи змішаний режим роботи. При такому режимі значно важче контролювати можливі витоки інформації з обмеженим доступом. До того ж, для певних суб'єктів господарювання в реаліях війни впорядкування питання дотримання працівниками конфіденційної інформації та комерційної таємниці стало вкрай важливим. Війна зробила захист службових і комерційних даних ще актуальнішим.
Нарешті влітку 2024 року законодавцем в Кодекс законів про працю України (КЗпП України) була внесена нова підстава для звільнення працівників з ініціативи роботодавця: за невиконання працівником правил поведінки щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом. Відповідні зміни набули чинності у вересні 2024 року.
Звільнення за розголошення інформації з обмеженим доступом
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір може бути розірваний в разі порушення працівником правил поведінки щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом (ст. 142 КЗпП України).
Ця підстава напряму пов'язана із внесеними змінами до ст. 142 КЗпП України. Відповідними змінами доповнено статтю положеннями про те, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР) можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
При цьому, зазначені доповнення містять застереження про те, що встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об'єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов'язковим. Перелік таких підприємств визначено Постановами Кабінету Міністрів України № 83 від 04.03.2015 та № 1109 від 09.10.2020.
Отже, прийняті нововведення передбачають:
Незважаючи на вказівку про обов'язковість правил поведінки тільки для відповідних підприємств, впровадження таких правил для інших суб'єктів господарювання є також важливим. Більш того, без впровадження відповідних правил поведінки неможливо буде звільнити працівника за новою підставою, визначеною ст. 40 КЗпП України.
Проте, щоб мати змогу реалізувати звільнення за новою підставою, необхідно розробити чітко регламентовані правила роботи з конфіденційною інформацією. Такі кроки допоможуть впровадити або вдосконалити систему захисту від розголошення важливої інформації на підприємстві.
Що необхідно зробити роботодавцю
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.