Главная Блог Аналитические статьи Статьи Недійсність свідоцтва про право на спадщину в практиці касаційного суду- суддя ВС Василь Крат

Недійсність свідоцтва про право на спадщину в практиці касаційного суду- суддя ВС Василь Крат

18.02.2025
Просмотров : 993

І. Як кваліфікується свідоцтво про право на спадщину?

Відповідно до статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину в доктрині кваліфікується як спосіб оформлення права на спадщину і є документом, що підтверджує права на спадщину. Видача свідоцтва можлива лише при сукупності юридичних факт, зокрема: відкриття спадщини, виникнення права на спадкування і його здійснення (прийняття спадщини) [1].

ОП КЦС звернула увагу, що свідоцтво про право на спадщину - це документ, який посвідчує перехід права на спадкове майно від спадкодавця до спадкоємців. Видачею свідоцтва про право на спадщину завершується оформлення спадкових прав. [2]

ІІ. Недійсність документу

В приватному праві зазвичай саме юридичні факти (зокрема, правочини, корпоративні акти), «піддаються» впливу недійсності, і як виняток – документи. Наприклад, недійсність чеку (частина шоста статті 1102), недійсність свідоцтва про право на спадщину (стаття 1301 ЦК України).

Касаційний суд вказав, що недійсність документу (свідоцтво про право на спадщину) як приватно-правова категорія, покликана не допускати або присікати порушення цивільних прав та інтересів або ж їх відновлювати. По своїй суті ініціювання спору про недійсність документу (свідоцтво про право на спадщину) не для захисту цивільних прав та інтересів є недопустимим. [3]

ІІІ. Чи існує нікчемність свідоцтва про право на спадщину?

У приватному праві законодавець не встановив такого «сурового» та «нищівного» наслідку як нікчемності свідоцтва про право на спадщину.

По своїй сутності вимога про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним є самостійним способом захисту прав та/інтересів, передбаченим статтею 1301 ЦК України.

Пред’явити вимогу про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину може будь-яка особа, яка вважає порушеними свої цивільні права чи інтереси видачею свідоцтва про право на спадщину. Оспорювання свідоцтва відбувається за допомогою пред`явлення заінтересованою особою вимоги про визнання свідоцтва недійсним (позов про оспорювання свідоцтва).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст