Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 05.12.2018 року у справі №711/3130/13-ц Ухвала КЦС ВП від 05.12.2018 року у справі №711/31...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

20 лютого 2019 року

м. Київ

справа № 711/3130/13-ц

провадження № 61-47139св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Білоконь О. В. (суддя-доповідач), ГулькаБ. І., Синельникова Є. В., Хопти С. В.,

учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи",

відповідач - ОСОБА_4,

третя особа - ліквідатор фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 арбітражний керуючий Голінний АндрійМихайлович,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" на постанову Апеляційного суду Черкаської області у складі колегії суддів: Храпка В. Д., Бондаренка С. І., Новікова О. М., від 04 жовтня 2018 року,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" (далі - ТОВ "Кредитні ініціативи") звернулось до суду з позовом до ОСОБА_4, третя особа - ліквідатор фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_4 арбітражний керуючий Голінний А. М., про звернення стягнення на предмет іпотеки у рахунок погашення боргу.

Позовна заява мотивована тим, що 16 січня 2007 року між ОСОБА_4 та АКБ "ТАС-Комерцбанк ", правонаступником якого є ПАТ "Сведбанк", був укладений кредитний договір, згідно з умовами якого ОСОБА_4 отримала кредит у розмірі 100
000 грн.


На забезпечення виконання зобов'язань за цим кредитним договором 18 січня 2007 року між ОСОБА_4 та банком укладений іпотечний договір, згідно з умовами якого відповідач передала в іпотеку банку квартиру АДРЕСА_1.

28 листопада 2012 року між ПАТ "Сведбанк" та ТОВ "ФК "Вектор Плюс" укладений договір факторингу, за умовами якого банк відступив фактору права вимоги заборгованості за кредитними договорами, укладеними з боржниками, заборгованості зі сплати процентів за користування кредитами, комісій, штрафних санкцій та інших обов'язкових платежів.

На підставі договору факторингу від 28 листопада 2012 року ТОВ "ФК "Вектор Плюс" відступило ТОВ "Кредитні ініціативи" своє право вимоги заборгованості за кредитними договорами та договорами забезпечення.

ОСОБА_4 зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконувала, у зв'язку з чим утворилась заборгованість.

З урахуванням зазначеного, ТОВ "Кредитні ініціативи" просило у рахунок погашення заборгованості у загальному розмірі 233 783,20 грн, яка складається із: заборгованості за кредитом - 84 988 грн, заборгованості за процентами - 74
084,03 грн
та пені - 74 711,17 грн, звернути стягнення на предмет іпотеки - квартиру АДРЕСА_1, шляхом проведення прилюдних торгів згідно з Законом України "Про виконавче провадження", встановивши початкову ціну предмета іпотеки на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності /незалежним експертом/ на стадії оцінки майна.

Справа неодноразово розглядалася судами.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Останнім рішенням Придніпровського районного м. Черкаси від 30 червня 2016 року позов ТОВ "Кредитні ініціативи" задоволено.

Звернуто стягнення на предмет іпотеки - квартиру АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 13 липня 2005 року, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Романій Н. В., на користь ТОВ "Кредитні ініціативи", у рахунок погашення заборгованості за кредитним договором від 16 січня 2007 року № 2301/0107/88-749, яка станом на 01 лютого 2013 року складає 233 783,20 грн, а саме: за кредитом - 84 988 грн, за відсотками - 74 084,03 грн, за пенею - 74 711,17 грн, шляхом проведення прилюдних торгів згідно з Законом України "Про виконавче провадження", встановивши початкову ціну предмета іпотеки на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності /незалежним експертом/ на стадії оцінки майна.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що позичальник порушив кредитні зобов'язання, допустив заборгованість, а тому права кредитора підлягають захисту шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 04 жовтня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення. У задоволенні позову ТОВ "Кредитні ініціативи" відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив із того, що суд не наділений повноваженнями розглядати вимоги ТОВ "Кредитні ініціативи" у порядку цивільного провадження, оскільки всі майнові питання до ФОП ОСОБА_4, щодо якої порушено справу про банкрутство, розглядаються господарським судом.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У листопаді 2018 року ТОВ "Кредитні ініціативи" подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, що подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що спір не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, не врахував, що кредитний договір та договір іпотеки були укладені відповідачем як фізичною особою, а не ФОП, предмет іпотеки не має відношення до підприємницької діяльності відповідача, а тому не може входити до складу ліквідаційної маси, за рахунок якої задовольняються вимоги кредиторів банкрута.

Отже, судом апеляційної інстанції допущено порушення правил предметної та суб'єктної юрисдикції.

Відзив на касаційну скаргу відповідач та третя особа не подали.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 03 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.

Ухвалою Верховного Суду від 04 лютого 2019 року справу призначено до судового розгляду.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Згідно з частиною 1 статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або ВеликоїПалати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

Про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із обґрунтуванням підстав, визначених у частиною 1 статті 404 ЦПК України.

За таких обставин, оскільки у цій справі оскаржується судове рішення з підстав порушення правил предметної та суб'єктної юрисдикції, а наведені заявником доводи містять ознаки, які згідно з вимогами статті 403 ЦПК України є підставою для передачі справи на розгляд ВеликоїПалати Верховного Суду, то вказану справу необхідно передати на розгляд ВеликоїПалати Верховного Суду.

Керуючись частиною 6 статті 403, частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" до ОСОБА_4, третя особа - ліквідатор фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 арбітражний керуючий Голінний Андрій Михайлович, про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення боргу, за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 04 жовтня 2018 року передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Д. Д. Луспеник Судді: О. В. Білоконь Б. І. Гулько Є. В. Синельников С. Ф. Хопта
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст