Головна Блог ... Новини Схематоз у сфері містобудування - що "приховує" в собі прийнятий законопроект № 5655 - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" Схематоз у сфері містобудування - що "приховує" в ...

Схематоз у сфері містобудування - що "приховує" в собі прийнятий законопроект № 5655 - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності"

Відключити рекламу
Схематоз у сфері містобудування - що \

Земельна реформа набирає своїх обертів, зокрема із за відкриття ринку землі, та не забарилося й реформування містобудівної галузі.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" № 5655.

Ініціаторка проектів, голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у містобудуванні Олена Шуляк заявила, що це історичне рішення, яке дозволить перевести галузь у цифровізовану, контрольовану, публічну і законну площину.

Оскільки, на сьогодні, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю поєднано в одному центральному органі виконавчої влади, цим законопроектом передбачається докорінно реформувати систему державних органів влади та розподілити їх повноваження.

Водночас зміни, які вносяться законопроектом № 5655, щодо визначення архітектурної діяльності та авторського нагляду, дійсно, як це викладено у висновку Головного юридичного управління ВР, створюють невизначеність – коментує адвокат, Юрій Брикайло. "Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» як раз і має регулювати питання архітектурної діяльності, та законопроектом пропонується виключити із Закону велику кількість положень, зокрема і визначення "проект" та "експертиза", «Уповноважені органи містобудування та архітектури», "Права архітектора"; та "Обов’язки архітектора, інших проектувальників" - додає адвокат.

Попунктно, що передбачає нового цей законопроект.

  1. Ліквідація ДАБІ. Відтепер функції з державного містобудівного нагляду виконуватиме Мінрегіонбуд. Дивно, але це прямо суперечить принципу зменшення тиску на контролю над чиновниками.
  2. Цифровізація стадій містобудівної діяльності – реєстрація права на виконання підготовичх та будівельних робіт відбуватиметься тільки через електронну систему - Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (за умови подачі заявником усіх необхідних документів в електронному вигляді);
  3. Нотаріусам та держреєстраторам буде надано право реєструвати право на початок будівництва в Реєстрі будівельної діяльності.
  4. Додатково перевірятиметься відповідність намірів забудови цільовому призначенню земельної ділянки; наявність/відсутність у об’єкта статусу пам’ятки культурної спадщини або щойно виявленого об’єкта культурної спадщини);
  5. Авторський нагляд може визначатися самостійно замовником, тобто кого захотів, того і обрав, на власний розсуд. "Теперішній рівень дотримання законодавства у будівельній сфері ще низький – дуже багато порушень, багато забудовників (замовників), які умисно порушують норми або використовують усі можливі законодавчі прогалини…" - звертає увагу Юрій Брикайло. А от з такими змінами, які пропонує цей законопроект, таких порушень стане в рази більше.
  6. Вводяться нові терміни – «експертиза проектної документації на будівництво об’єкта», «зупинення права на виконання підготовчих/будівельних робіт», «завдання на проектування об’єкта будівництва». Проте й чимало термінів, які вже існували роками у профільному законі взагалі виключені. "Не варто виключати чинні положення про архітектурну діяльність, бо, на мою думку, на даному етапі краще максимально чітко прописати та врегулювати всі положення. Це не про «зарегулювати», це про чіткі та зрозумілі правила. А з часом, коли свідомість та відповідальність зростуть, можна буде піти на суттєву лібералізацію" - підкреслює адвокат Юрій Брикайло.

Реформа реформою, але чи справді можна це назвати реформою? 556 сторінок законопроекту приховують в собі чимало «приватних інтересів» чиновників, але аж ніяк не захищають інтересів архітекторів. Чому? Відповідь на це дає Заступник голови Архітектурної Палати НСАУ Анна Кирій. "Усі права архітектора майже знівельовані. На ринок виходять Замовник та Забудовник. Забудовнику надано виключне право змінювати архітектора хоч 100 разів на одному об’єкті, вносити зміни в проєктну документацію самостійно без жодних погоджень з автором проєкту. Проєктна документація на будь-який об’єкт будівництва тепер може розроблятися інженером-проєктувальником. І те, що переважна більшість скандальних будівель підписана саме інженерами, а не архітекторами, законотворців не зупинило. Вони не прибрали цю норму, а навпаки підсилили, додавши в ті місця, де її раніше не було" – пояснює Анна Кирій.

На цьому «сюрпризи» не закінчуються – вражає той факт, що штрафи за знищення пам’ятки архітектури чи будівлі в історичному ареалі значно зменшено. "119 650 гривень. Саме такий штраф передбачений за знесення будівлі без відповідного дозволу. Зніс, заплатив штраф і потому. Якщо раніше штрафи Замовників за будь-яке порушення складали 900 неоподаткованих мінімумів – тепер – десь два, десь п’ять, десь 40-50" - вказує Анна.

І це ще не всі «цікавинки», які відкриває для нас цей законопроект, краще б народні обранці читали те, за що вони голосують, а не запроваджували схематоз. Залишається очікувати, який текст законопроекту представлять до другого читання, бо прийняття документа в такому вигляді матиме жахливі наслідки. "Певен, що ті зміни, які можуть викликати ще більше неузгоджень та прогалин, будуть до другого читання відкориговані. Наприклад мова про терміни «проект об’єкту архітектури» та «проектна документація на будівництво об’єкта». Всі терміни мають бути уніфіковані, бо недобросовісні замовники використають усі неточності в формулюваннях, і хаотична та безсистемна забудова продовжиться" – підсумовує Юрій Брикайло.

Джерело: юридический ресурс Протокол

  • 5344

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5344

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст