Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 07.04.2019 року у справі №905/691/18 Ухвала КГС ВП від 07.04.2019 року у справі №905/69...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року

м. Київ

Справа № 905/691/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй- головуючий, Л. В. Стратієнко, І. В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - В. В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай" в особі ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р.

у складі колегії суддів: В. С. Хачатрян - головуючий, Н. М. Дучал, М. М.

Слободін

та на рішення господарського суду Донецької області від 09.10.2018р.

у складі колегії суддів: О. М. Сковородіна - головуючий, І. К. Чорненька, Е. В.

Зекунов

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай" в особі ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича

до

1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай";

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері"

про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів

за участю представників:

від позивача: не з'явилися,

від відповідача-1: не з'явилися,

від відповідача-2: Краснокутська Н. М.,

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай" в особі виконуючого обов'язки керівника-розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича звернулося до господарського суду з позовом до ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" та ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері" про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", оформленого протоколом загальних зборів учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" від 03.03.2016р.

Позов обґрунтований тим, що загальні збори учасників ТОВ "ТД "Золотий Урожай"
03.03.2016р. були проведені за відсутності кворуму з порушенням ст.ст. 53, 60 Закону України "Про господарські товариства".

2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Донецької області від 09.10.2018 р. у справі №905/691/18, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р., закрито провадження у справі в частині позовних вимог до відповідача-1 - ТОВ "Торговий дім "Золотий урожай"; у задоволенні позовних вимог до відповідача-2 - ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері" відмовлено.

Закриваючи провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарські суди послались на процесуальне співпадіння позивача і відповідача-1 в одній і тій самій особі.

Відмовляючи в задоволенні позову з посиланням на приписи ч. 5 ст. 53, ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", суди дійшли висновку, що спірні загальні збори були правомочними, а рішення прийняті дійсним учасником товариства, при цьому врахували, що позов про визнання недійсним рішення загальних зборів пред'являється до товариства, а не товариством до учасника товариства.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

ТОВ "ТД "Золотий Урожай" в особі ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича, не погоджуючись із судовими рішеннями в частині відмови в задоволенні позову, звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та постанову в частині відмови в задоволенні позову до ТОВ "КК "Лауффер Бейкері" про визнання незаконним та скасування оформленого протоколом від 03.03.2016р. рішення загальних зборів учасників, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Скаржник стверджує, що при скликанні загальних зборів учасників товариства були порушені вимоги ч. 5 ст. 53, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", ч. 4 ст. 98 Цивільного кодексу України та п. 9.1 - п. 9.9 статуту ТОВ "ТД "Золотий Урожай".

Також скаржник вказує, що судами попередніх інстанцій не досліджено і не надано правової оцінки обставинам справи, та не враховано, що ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай" (в подальшому змінено найменування на ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері") володіє лише 1% статутного капіталу товариства і такий учасник товариства в силу приписів ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не міг запропонувати особу, яка буде представляти інтереси учасників у справі про банкрутство.

4. Позиції інших учасників справи

ТОВ "КК "Лауффер Бейкері" у відзиві на касаційну скаргу не погоджується з її доводами та стверджує, що єдиним учасником ТОВ "ТД "Золотий Урожай", який має право голосувати та приймати рішення на зборах, є ТОВ "КК "Лауффер Бейкері", яке було присутнє на загальних зборах 03.03.2016р. Також зазначає, що судові рішення у даній справі прийняті з додержанням норм матеріального та процесуального права.

5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

20 травня 2014р. рішеннями загальних зборів учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" надано згоду Лауффер Бейкеріз Лімітед на вихід зі складу учасників товариства та відступлення, шляхом продажу, частки у статутному капіталі ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", що становить 99% статутного капіталу товариства та складає 47 593 656 грн. ; вирішено придбати вказану частку самим товариством із зобов'язанням продати її третім особам протягом строку, що не перевищує одного року з дати прийняття цього рішення та прийняти ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" до складу учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" з обсягом прав та обов'язків, згідно чинного законодавства; затверджено розподіл часток в статутному капіталі товариства, а саме: ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай" - 1% статутного капіталу товариства; ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" - 99% статутного капіталу товариства.

20 травня 2014р. між Лауффер Бейкеріз Лімітед як продавцем та ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" як покупцем укладено договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі товариства, предметом якого є частка статутного капіталу ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" у розмірі 99% від статутного капіталу та складає 47 593 656 грн.

Згідно з п. 3.1 договору покупець вважається повноправним учасником товариства з моменту державної реєстрації змін до статуту товариства у відповідності до вимог чинного законодавства.

Розділом 4 договору визначено, що за настання обставини, зазначеної у п. 3.1 цього договору, виникають наступні наслідки: всі права і обов'язки продавця як учасника товариства переходять до покупця; продавець втрачає всі права та обов'язки, обумовлені його статусом учасника товариства, а покупець набуває відповідних прав та обов'язків; покупець стає новим учасником товариства і в повному обсязі набуває правосуб'єктності, що випливає із цього.

Згідно зі статутом ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" в редакції, що затверджена протоколом загальних зборів учасників товариства від 20.05.2014р., учасниками товариства є ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай" та ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай"; в утворенні статутного капіталу бере участь ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай", що становить 1,0% статутного капіталу товариства та ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", що становить 99,0% статутного капіталу товариства.

Відповідно до п. 5.4 статуту частка (її частина) учасника товариства може бути придбана самим товариством. У цьому разі воно зобов'язане передати її іншим учасникам або третім особам у строк, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі провадяться без урахування частки, придбаної товариством.

За положеннями п. 8.5 статуту у разі придбання частки (її частини) учасника товариством воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом року або зменшити свій статутний капітал.

Відповідно до п. п. 9.2,9.9 статуту вищим органом товариства є загальні збори його учасників. Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

26 січня 2015 р. господарським судом Запорізької області порушено провадження у справі №908/130/15-г про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай".

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 03.03.2018 р. засновниками ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" є: ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай", розмір внеску до статутного фонду - 480744,00 грн., та ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", розмір внеску до статутного фонду - 47593656,00 грн.

03 березня 2016 р. відбулися загальні збори учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", на яких були присутні ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай" (в подальшому змінено найменування на ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері") та ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай". На вказаних зборах прийнято рішення обрати уповноваженою особою засновників (учасників, акціонерів) боржника для представництва їхніх інтересів під час провадження у справі про банкрутство з правом дорадчого голосу ОСОБА_4, яке оформлено протоколом загальних зборів учасників від 03.03.2016 р.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.

Предметом даного позову є визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", оформленого протоколом від
03.03.2016р.

Встановивши обставини процесуального співпадіння позивача і першого відповідача в одній і тій самій особі, господарські суди дійшли висновку про закриття провадження у справі в частині позову до ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", що не оскаржується скаржником.

Верховним Судом переглядаються судові рішення в оскарженій частині позовних вимог до ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері".

Верховний Суд погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

За положеннями ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Відповідно до ч. 5 ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" у разі придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою відповідальністю воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до ч. 5 ст. 53 Закону України "Про господарські товариства". Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством.

Аналогічна норма міститься у ч. 4 ст. 147 Цивільного кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин.

Положення ч. 5 ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" є імперативними, а тому підлягають прямому застосуванню та не можуть передбачати будь-яких виключень в їх застосуванні.

Таким чином володіння товариством часткою у своєму статутному капіталі, в силу приписів ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" і відповідних положень статуту товариства, є обмеженим як тимчасовістю (один рік з моменту придбання з обов'язком продажу частки або зменшення статутного капіталу), так і порядком корпоративного управління (неможливість голосування на загальних зборах цього товариства).

Судами встановлено, що ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" після придбання 99% частки у статутному капіталі не реалізувало її іншим учасникам або третім особам протягом року та не зменшило статутний капітал товариства протягом одного року.

Верховний Суд констатує, що такі дії товариства не змінюють правовий статус даної частки та не наділяють товариство правом приймати участь у голосуванні та у визначенні кворуму на загальних зборах.

Як вірно вказано судами попередніх інстанцій, володіння часткою товариством після однорічного строку не породжує у останнього будь-яких додаткових прав на таку частку, крім тих, які існували.

Верховний Суд звертає увагу, що учасником товариства не може бути саме товариство, навіть якщо воно придбало частку учасника на підставі ст. 53 Закону України "Про господарські товариства", оскільки це суперечить сутності корпоративних правовідносин.

Тому, не зважаючи на умови договору купівлі-продажу, положення статуту та відомості в реєстрі, ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" не стало повноправним учасником ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", а придбання частки учасника самим не надало йому повноцінних прав і обов'язків учасника.

Господарські суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що єдиним учасником ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", який станом на момент прийняття рішення загальних зборів 03.03.2016р. мав прав голосувати та приймати рішення на загальних зборах, є виключно ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері", яке було присутнє на загальних зборах ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" 03.03.2016 р. і яке на таких загальних зборах реалізувало своє право голосу в передбаченому законом порядку.

Оскаржуваним рішенням загальних зборів учасників від 03.03.2016 р. було призначено уповноважену особу засновників боржника для представництва інтересів ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" під час провадження у справі про банкрутство №908/130/15-г з правом дорадчого голосу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника - особа, уповноважена загальними зборами учасників (акціонерів), що володіють більш як половиною статутного капіталу боржника, представляти їхні інтереси під час провадження у справі про банкрутство з правом дорадчого голосу.

Враховуючи, що під час проведення загальних зборів учасників ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" 03.03.2016р. голос учасника - ТОВ "Керуюча компанія "Лауффер Бейкері", який володіє 1% частки, прирівнювався до 100% голосів, а отже, кворум для проведення загальних зборів та прийняття відповідного рішення був досягнутий, а загальні збори можуть вважаються повноважними в силу приписів ч. 5 ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" та п. 5.4, п. 8.5 статуту ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай", в тому числі для уповноваження особи, яка буде представляти інтереси товариства під час провадження у справі про банкрутство з правом дорадчого голосу.

Вказаним спростовуються посилання скаржника на те, що ТОВ "Керуюча компанія "Золотий Урожай" в силу приписів ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не могло запропонувати особу, яка буде представляти інтереси учасників у справі про банкрутство.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 98 ЦК України в редакції, чинній на момент подачі позову у даній справі, рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Відповідачем у справах про визнання недійсним рішення загальних зборів є господарське товариство, а не його окремі учасники (акціонери), оскільки відповідне рішення є результатом волевиявлення не окремого учасника, а загальних зборів учасників як органа товариства. Законодавство не передбачає захисту прав та законних інтересів господарського товариства у спосіб визнання недійсним свого ж рішення.

При цьому відповідно до ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Тобто, необхідною умовою застосування судом певного способу захисту є наявність певного суб'єктивного права (інтересу) у позивача та порушення (невизнання або оспорювання) цього права (інтересу) з боку відповідача.

На позивача покладений обов'язок обґрунтувати свої вимоги поданими до суду доказами, тобто довести, що його права та інтереси порушуються, оспорюються чи не визнаються, а тому потребують захисту.

Висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову є обґрунтованими, а доводи скаржника про порушення судами норм матеріального та процесуального права під час касаційного перегляду не знайшли свого підтвердження.

7. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

На підставі вищевикладеного Верховний Суд, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених господарськими судами попередніх інстанцій фактичних обставин справи, перевірив правильність застосування норм матеріального та процесуального права та прийшов до висновку, що оскаржувані рішення та постанова є законними та обґрунтованими, а тому касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай" в особі ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 09.10.2018р. та постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р. у справі №905/691/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Судді Л. В. Стратієнко

І. В. Ткач
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст